Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pewnie czy z pewną dozą wątpliwości? Jak z językiem angielskim radzą sobie słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Alicja Choinka
Alicja Choinka
UTW Rumia
Dziś,w świecie otwartych granic, znajomość języka angielskiego i posługiwania się nim stała się powszechna. Pomimo tego co drugi Polak wciąż czuje się przy tym niepewnie. Czym jest to spowodowane?

Firma Angloville przeprowadziła badania , z których wynika, że językiem angielskim nieregularnie posługuje się jedynie 25% ankietowanych, 30% używa go codziennie. W ankietach, na podstawie których uzyskano powyższe wnioski wzięło udział łącznie 725 uczniów, z czego 74 % stanowili Polacy oraz 531 rodziców, wśród których 73 % jest narodowości Polskiej.

Ci, którzy przyznali, że języka angielskiego używają nieregularnie deklarują dodatkowo, iż nie są przekonani czy mówią poprawnie. Może to dziwić, szczególnie że pod względem globalizacji Polska zajmuje 26 miejsce wśród 169 państw. Plasuje się zatem na wyższym miejscu niż Japonia czy Kanada.

Ankietowani przydatność języka angielskiego ocenili na 4,95 (według skali od 1 - zupełnie nie ma znaczenia, do 5 - ma bardzo duże znaczenie). Kolejno 30 i 32 procent badanych przyznaje, że posługuje się tym językiem codziennie bądź też kilka razy w tygodniu. Za najlepszą metodę nauki uznają zajęcia praktyczne, a także stałe posługiwanie się językiem obcym.

Pozostaje jeszcze kwestia motywacji. Według badań Angloville 70% ankietowanych deklaruje, że posługuje się językiem angielskim podczas grania w gry komputerowe czy korzystania z portali społecznościowych. Wśród powodów wymieniana jest także chęć porozumienia się podczas wyjazdów zagranicznych, czy też zrozumienia tekstów zagranicznych utworów, dialogów filmowych.

Ankietowani wskazywali także, że poprzez komunikatory, czy też wspomniane gry oraz media społecznościowe także można nauczyć się języka. Wciąż jednak za najefektywniejszą metodę nauki uznawana jest nauka z lektorem. Taką w formie rozmowy 1:1 za najskuteczniejszą wskazało 40% badanych.
Jak w kontakcie z językiem angielskim czują się lokalni mieszkańcy i co stanowi dla nich motywację do nauki? Informacji na ten temat zaczerpnęliśmy w Uniwersytetach Trzeciego Wieku działających na terenie Małego Trójmiasta Kaszubskiego - w Rumi oraz Redzie.

Lektorat języka angielskiego jest organizowany od początku istnienia uniwersytetu

- mówi Renata Grzesiak, prezes Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Od 7 lat mamy lektora języka angielskiego, który prowadzi konwersację ze słuchaczami

- dodaje.

Obecnie zajęcia prowadzone są w sześciu grupach na poziomie podstawowym, średniozaawansowanym oraz zaawansowanym. Grupy liczą od 8 do 13 osób. Motywacją dla seniorów, którzy zapisują się na lektorat języka angielskiego jest chęć rozpoczęcia lub kontynuowania nauki.

Słuchacze mogą niekiedy korzystać z bezpłatnych lekcji organizowanych w ramach projektów.

Uczą się osoby, których dzieci przebywają za granicą i kiedy wyjeżdżają radzą sobie w podroży

- dodaje Renata Grzesiak.

Zajęcia z języka angielskiego w Uniwersytecie Trzeciego wieku w Redzie organizowane
są od 2004 roku. Cieszą się one znacznym zainteresowaniem ze strony słuchaczy.

Zajęcia prowadzone są na poziomie średnio zaawansowanym, nie ma podziału na grupy, zapisują się na nie osoby, które nie miały styczności z językiem lub ta styczność była krótka/niewielka

- informuje Bożena Natzke, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Derdowskiego w Redzie.

Zrzeszeni w redzkim Uniwersytecie Trzeciego Wieku uczą się jężyka angielskiego po to, aby porozumiewać
Zwroty poznane podczas zajęć przydają się słuchaczom w praktyce,na przykład gdy trzeba zapytać o drogę, środek transportu lub podczas takich sytuacji jak wizyta w sklepie czy u lekarza.
Seniorzy uczą się angielskiego także po to, aby móc swobodnie rozmawiać z bliskimi, którzy na stałe mieszkają za granicą. Jak zatem wygląda kwestia niepewności podczas porozumiewania się w języku angielskim?

Niepewność i “ bariera wstydu” nigdy nie znikają, ale dzięki prowadzeniu zajęć głównie w formie ćwiczeń drobnych konwersacji udaje się te obawy zniwelować

- podkreśla dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Redzie.

Słuchacze są szczęśliwi i chwalą się swoimi osiągnięciami konwersacji w języku angielskim za granicą (zakupy w sklepie, rozmowa w recepcji, na lotnisku)

- dodaje.

Seniorzy uczą się języka nie tylko podczas zajęć - słownictwo oraz zwroty poznają także podczas oglądania bajek i filmów po angielsku, ale z polskimi napisami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto