Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Polska Folklorem Malowana”. Szkoła w Łebnie autorem ogólnopolskiego projektu| ZDJĘCIA

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Trwa projekt pn. „Polska Folklorem Malowana”, w ramach którego szkoły z całej Polski przygotowują m. in. materiały informacyjne na temat poszczególnych regionów. Inicjatorką akcji jest jedna z nauczycielek ze Szkoły Podstawowej w Łebnie, Ilona Hallmann.

Projekt „Polska Folklorem Malowana” skierowany jest do placówek edukacyjnych w całej Polsce. Uzyskał Honorowy Patrontat Sekretarza Stanu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałka Województwa Pomorskiego, Pana Mieczysława Struka oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Inicjatorką tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia edukacyjnego, a także jego koordynatorką jest Ilona Hallmann, nauczyciel geografii i języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej w Łebnie, a także wieloletnia mieszkanka gminy Szemud. Jak przyznaje, wychowała się w kulturze i tradycji kaszubskiej.

Uczęszczałam na lekcje języka kaszubskiego kiedy chodziłam do gimnazjum. Dodatkowo moja mama była sołtysem, dlatego też byłam blisko wszystkich wydarzeń, które miały miejsce w gminie. Myślę, że to wszystko miało wpływ na to, że interesowałam się folklorem i zawsze był to dla mnie ciekawy temat

- mowi.

Pomysł na utworzenie projektu, który ostatecznie zyskał wymiar ogólnopolski, narodził się spontanicznie.

Pewnego dnia pomyślałam, że fajnie byłoby zorganizować większe wydarzenie. Czasy są, jakie są, nasze możliwości przez wzgląd na pandemię i nauczanie zdalne są ograniczone. Stwierdziłam, że można stworzyć coś za pośrednictwem internetu, tak, aby można było działać także w czasie nauki online

- mówi pani Ilona.

Jakiś czas temu chciałam poprowadzić zajęcia dotyczące różnych regionów w świetlicy, w której także pracuję. Kiedy szukałam informacji, było bardzo trudno znaleźć coś interesującego, co do czego miałabym pewność, że jest prawdziwe, zweryfikowane.

Projekt ma na celu stworzenie rzetelnych, zweryfikowanych materiałów, na podstawie których możliwe będzie prowadzenie zajęć o folklorze oraz różnych regionach etnograficznych. Do udziału w nim zgłosiło się ponad 80 placówek. Materiały promujące od każdej z nich muszą zostać wysłane do końca kwietnia. Na początku maja opublikowany zostanie wykaz, na podstawie którego w maju i czerwcu odbywać się będą zajęcia. Uczestnikom projektu nie zostały narzucone szczególne wymagania dotyczące formy materiału.

Szkoła Podstawowa w Łebnie bierze aktywny udział w przedsięwzięciu.

Jesteśmy na etapie końcowym tworzenia. Przygotowaliśmy filmik, w którym nasi uczniowie przekazują informacje o tym, co na Kaszubach jest warte uwagi, gdzie one w ogóle się znajdują. Opowiadają o kaszubskim stroju, znanych osobach, czyli pisarzach, piosenkarzach i innych twórcach, także współczesnych

– mówi koordynatorka projektu.

Na podstawie filmiku stworzyliśmy także interaktywne zadania z myślą o dzieciach spoza naszego regionu, choć myślę, że one także wezmą w nich udział. Jest to interaktywny escape room czy też zadania polegające na dopasowywaniu słów polskich i kaszubskich. Słownik polsko-kaszubski także znalazł się w filmiku.

- dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto