Ponad 213 mln zł dochodów w budżecie powiatu wejherowskiego na 2020 rok

ts
Dochody zaplanowano w wysokości ponad 213 mln zł, a wydatki w kwocie ponad 218 mln zł - tak prezentuje się uchwalony budżet powiatu wejherowskiego na 2020 rok.

Źródłami dochodów powiatu będą subwencje ogólne, które stanowią 49,61 proc. budżetu ogółem (105.716.986 zł), następnie dochody własne 39,61 proc. (84.388.610 zł) oraz dotacje z budżetu państwa 10,78 proc. (22.974.989 zł).
Największy udział w wydatkach powiatu zajmują wydatki na zadania z zakresu oświaty i edukacyjnej opieki wychowawczej, które na 2020 rok wynoszą 105.547.808 zł. Obejmują one przede wszystkim wydatki dotyczące bieżącej działalności edukacyjnej.

Kolejną pozycją w budżecie powiatu zajmują wydatki na zadania z zakresu pomocy społecznej, polityki społecznej i rodziny, które na 2020 rok wynoszą 45.619.432 zł co stanowi 20,91 proc. całości wydatków powiatu.
Następną pozycją w budżecie powiatu zajmują wydatki drogowe, które w 2020 r. zaplanowano na kwotę 20.083.249 zł.

– To dobry budżet, proinwestycyjny, odważny, skonstruowany w oparciu o dochody własne, subwencje, dotacje i przy udziale pozyskanych przez Zarząd środków zewnętrznych – podkreśla starosta wejherowski Gabriela Lisius. –Środki zabezpieczone w budżecie gwarantują realizację zadań z zakresu oświaty, kultury, usług społecznych oraz zapewniają remonty i przebudowy na drogach powiatowych.

– Priorytetem dalej będzie modernizacja infrastruktury drogowej. Wśród zadań zaplanowanych na przyszły rok znalazły się inwestycje i remonty dróg, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększą standardy lokalnej sieci drogowej. Budżet na 2020 r. wprowadza wiele nowych zadań inwestycyjnych na drogach. Przy pomocy środków z Funduszu Dróg Samorządowych modernizowana będzie ulica Obwodowa w Redzie, ulica Pomorska w Rumi, drogi powiatowe na odcinku Szemud – Kamień, Kielno – Karczemki. Remontowane będą drogi powiatowe Kolkowo-Strzebielinek, Choczewo-Łętowo, Linia-Niepoczołowice, Wejherowo-Gniewowo, Rozłaski Bór-Dzięcielec. Przeznaczamy środki na dokumentacje projektowe m.in. na budowę nowego odcinka drogi powiatowej wraz z budową ronda w miejscowości Koleczkowo, rozbudowę drogi Reda – Gniewowo czy przebudowę drogi Zamostne - Góra – mówi wicestarosta wejherowski Jacek Thiel.

Budżet uwzględnia kontynuację zadań rozpoczętych w 2019 r., w tym projektu dotyczącego rozwoju i podniesienia jakości edukacji zawodowej w powiecie wejherowskim. Realizowanych będzie wiele projektów edukacyjnych dla młodzieży, które pozwolą uczniom zdobyć dodatkową wiedzę i podwyższyć umiejętności językowe.

– W 2020 r. zabezpieczono również środki na rozpoczęcie rozbudowy budynku Starostwa Powiatowego o kolejną kondygnację, co stworzy lepsze warunki do obsługi mieszkańców powiatu – dodaje starosta Gabriela Lisius.

Ponadto budżet na 2020 r. zabezpiecza wszystkie pozostałe potrzeby, środki na pomoc społeczną, w tym na zabezpieczenie pobytu dzieci w pieczy zastępczej rodzinnej i instytucjonalnej, dotacje dla organizacji pozarządowych, dofinansowanie prac remontowych zabytków, zakupy pomocy dydaktycznych w placówkach oświatowych oraz realizację zadań z zakresu bezpieczeństwa, sportu, kultury i promocji powiatu.

Podwyżki cen. Gdzie największe? W Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Ponad 213 mln zł dochodów w budżecie powiatu wejherowskiego na 2020 rok - Wejherowo Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie