Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przejście podziemne przy dworcu PKP w Radomsku?

Jacek Drożdż
Z dworca na peron prowadzi obecnie przejście przez tory
Z dworca na peron prowadzi obecnie przejście przez tory Jacek Drożdż
Przejście podziemne przy dworcu PKP w Radomsku to pomysł dobry, ale mało realny... Dlaczego?

Niedawno wyremontowany dworzec PKP w Radomsku cieszy oczy podróżnych, zmienia się jego otoczenie... Czego mu jeszcze potrzeba? Okazuje się, że niemało. Radny miejski Andrzej Kucharski proponuje, by powstało podziemne przejście na perony.

Obecnie podróżni, by dostać się do pociągu, muszą przechodzić przez tory. Przejście, chociaż oznaczone barierkami, nie spełnia wystarczająco, zdaniem radnego swojej funkcji. Na dodatek z użytkowania wyłączony został także pomost nad torami, którym, w razie potrzeby można by dojść na perony.

W sprawie podziemnego przejścia Kucharski złożył wniosek do przewodniczącego rady, a za jego pośrednictwem do prezydenta miasta o podjęcie działań zmierzających do takiej inwestycji. Jak pisze, 50-tysięczne miasto oraz okoliczni mieszkańcy i przyjezdni pasażerowie narażeni się na wielki niebezpieczeństwo podczas przechodzenia na peron. Natomiast "planowana modernizacja linii kolejowej przebiegającej przez Radomsko stwarza niepowtarzalną okazję na zapewnienie bezpiecznego przejścia pasażerom". Budową podziemnego przejścia miałaby zająć się spółka PKP PLK.

- PKP planuje olbrzymią inwestycję, modernizację torów od Koluszek do Katowic. To dla nas szansa, by powstało w Radomsku podziemne przejście - mówi Andrzej Kucharski. - Uważam też, że modernizacja linii kolejowej powinna spełniać oczekiwania pasażerów.

- Podziemne przejście to dobry pomysł, ale nie wiem, czy wykonalny. Przecież to musiałoby kosztować ogromne pieniądze. Nawet jeśli miałaby to być inwestycja kolei, to chyba raczej nie w tym ani nie w przyszłym roku - mówi jeden z podróżnych spotkany przed dworcem PKP.

W podobnym tonie wypowiada się Marek Błasiak, wiceprezydent miasta.
- PKP planują rewitalizację jedynie układu torowego. Nie ma pieniędzy na obiekty inżynierskie. Dlatego uważam, że możliwość budowy takiego przejścia w najbliższych latach jest mało realna - twierdzi. - Muszę jednak przyznać, że to bardzo dobry pomysł i rzeczywiście najbezpieczniejszy dla podróżnych. Przejście górą, przez tzw. kładkę, szczególnie zimą jest niebezpieczne... Natomiast dzięki tunelowi można bez problemu wydostać się z peronu.

Wniosek radnego skierowany jest do prezydent miasta Anny Milczanowskiej. Podobne pisma zostaną przesłane do starostwa powiatowego i urzędu marszałkowskiego.
- Szukam poparcia dla tego projektu. Przecież starostwu powinno zależeć na takiej inwestycji, bo z dworca korzystają również mieszkańcy naszego powiatu - wyjaśnia Andrzej Kucharski. - A urząd marszałkowski powinien wziąć naszą sugestię pod uwagę, bo jesteśmy przecież częścią województwa łódzkiego.

Z powątpiewaniem o pomyśle Andrzeja Kucharskiego mówi Marek Olkiewicz, dyrektor spółki PKP Zakład Linii Kolejowych w Łodzi.
- Nasza inwestycja to rewitalizacja, czyli odtworzenie linii kolejowej do takiego stanu, by pociągi mogły jeździć po niej z prędkością 120 km/godz. - przypomina. - Budowa przejścia to z kolei zupełnie inny projekt. Może kiedyś, w przyszłości uda nam się doprowadzić do takiej inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto