Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerowy Rajd Piaśnicki 2021: pierwsza edycja rajdu upamiętniającego tragiczne wydarzenia 1939 r. | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Archiwum Michała Kowalskiego
6 listopada 2021 r. odbył się pierwszy Rowerowy Rajd Piaśnicki. Ani deszcz, ani wiatr nie powstrzymał uczestników przed zrobieniem kilkudziesięciu kilometrów na rowerach i uczestniczeniem w uroczystej mszy św. W ten właśnie sposób mieszkańcy ziemi puckiej uczcili pamięć o kapłanach, którzy zostali pomordowani w Lasach Piaśnickich jesienią 1939 roku.

Rowerowy Rajd Piaśnicki odbył się po raz pierwszy - w sobotę, 6 listopada 2021. Jego uczestnicy mieli nie lada wyzwanie do pokonania, gdyż po stawieniu się na godz. 9 na placu kościoła pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, wyruszyli na rowerach w trasę, która liczyła 24 km w jedną stronę i prowadziła z Władysławowa do Piaśnicy, przez miejscowości gminy Puck (Łebcz, Starzyno, Domatowo).

Mieszkańcy ziemi puckiej rowerami wyruszyli na szlak, aby ostatecznie dotrzeć do Sanktuarium Piaśnickiego, które powstało w miejscu zbiorowej mogiły wszystkich pomordowanych w Lasach Piaśnickich.

- Jedziemy w intencji księży poległych. To jest główny cel pielgrzymki rowerowej – wskazała Grażyna Szymańska, uczestniczka Rowerowego Rajdu Piaśnickiego.

Po dotarciu na miejsce odbyła się msza święta, podczas której kapłani przypomnieli tragiczne wydarzenia, które działy się w tym miejscu na przełomie 1939 i 1940 roku: hitlerowcy w bestialski sposób zamordowali polską inteligencję. Strzałem w tył głowy Niemcy zabili 12 tysięcy osób, a mogiły części z poległych do dzisiaj nie zostały odnalezione. Właśnie dlatego Piaśnicę nazywa się Katyniem Północy. Wśród pomordowanych znaleźli się kapłani posługujący wówczas na ziemi puckiej.

- Ks. Ludwik Angryk z Władysławowa, ks. Anastazy Kręcki ze Strzelna, ks. Władysław Wielewski z Łebcza, ks. Bolesław Witkowski z Mechowa, ks. Edmund Fitkał z Pucka, ks. Alozy Kaszubowski z Kosakowa, ks. Bronisław Labuda z Pucka, ks. Wojciech Pronowis ze Swarzewa, ks. Ksawery Szynalewski z Kuźnicy, ks. Augustyn Warczak z Mechowa, ks. Heliodor Zieliński z Żarnowca - wymieniał proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, ks. Marek Jarząbek.

Większość została zamordowana w święto odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Niemcy celowo wybrali taką datę, żeby upokorzyć Polaków, celowo zabijali polską inteligencję, żeby ruch narodowościowy się nie odrodził – przypomina Michał Kowalski, radny powiatu puckiego, organizator Rowerowego Rajdu Piaśnickiego.

Po mszy świętej w Sanktuarium Piaśnickim, uczestnicy Rowerowego Rajdu Piaśnickiego udali się w drogę powrotną do Władysławowa.

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto