Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różnorodne formy pomocy dla osób bezdomnych. "Akcja Zima" w Rumi

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Pixabay.com
Co roku, w okresie jesienno-zimowym w Rumi prowadzona jest „Akcja Zima”, w którą zaangażowani są pracownicy socjalni oraz przedstawiciele służb mundurowych. W ramach niej osoby bezdomne informowane są o możliwości skorzystania z pomocy, w tym m.in. noclegu. Wsparcie ma także charakter długoterminowy.

W ramach prowadzonej w okresie jesienno-zimowym„Akcji Zima” oraz zawartego porozumienia pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi we współpracy z Komendą Miejską Policji oraz Strażą Miejską na bieżąco przekazują sobie informacje o miejscach, w których mogą przebywać osoby bezdomne, takich jak m.in. pustostany, działkowe altanki czy dworzec PKP.

Jak informuje komendant Straży Miejskiej w Rumi, Tomasz Stachowiak, z inicjatywy MOPS odbywa się także liczenie osób bezdomnych. Funkcjonariusze podpowiadają, gdzie mogą znajdować się takie osoby, a także dbają o bezpieczeństwo w trakcie działań.

Do zadań strażników miejskich należy także kontrola miejsc zagrożonych, sprawdzanie pustostanów czy reagowanie w sytuacji, gdy dana osoba zbyt długo przebywa w jednym miejscu, np. na ławce.

Oczywiście to jest nasz obowiązek zareagować, sprawdzić co się dzieje dla zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie miasta

– mówi komendant Straży Miejskiej w Rumi.

Nie ukrywam, że w zdecydowanej większości są to osoby będące pod wpływem alkoholu, ale jeśli jest zimno, nie ma to żadnego znaczenia. Nie można zostawić człowieka na mrozie. Nikt z nas nie chce przeżywać takiej tragedii, że można było pomóc, a nic nie zrobiliśmy. Dlatego jesteśmy bardzo wyczuleni. Ja także uczulam wszystkich na to, aby takie sprawy doprowadzić od początku do końca. Jeżeli ktoś uprze się, że nie chce pomocy, otrzymuje od nas do podpisania oświadczenie, w którym jest napisane, że zostały mu przedstawione różne formy pomocy, a on świadomie odmawia. Po to, aby mieć ochronę, jeżeli coś złego się wydarzy, że byliśmy na miejscu i próbowaliśmy pomóc, ale problem leży w naturze tych ludzi, którzy po prostu jej odmawiają.

Osobom bezdomnym przekazywana jest informacja o możliwości skorzystania z pomocy, noclegu itp.

Pozostawiane są im ulotki z numerami telefonów do tutejszego Ośrodka oraz ogrzewalni, numerem infolinii Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz adresem ogrzewalni

– informuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rumi.

Niektóre osoby bezdomne pochodzące z terenów innych gmin, po wyjaśnieniu ich sytuacji, są kierowane do ich właściwych miejscowo gmin – ośrodków pomocy społecznej.

Pomoc udzielana przez Miejski Ośrodek Pomocy społecznej w Rumi realizowana jest w formach: pieniężnej (zasiłki stałe, okresowe, celowe), niepieniężnej (posiłek, pomoc w uzyskaniu miejsca w schronisku), a także w zakresie pracy socjalnej, czyli m.in. pomocy w poszukiwaniu pracy, podjęcia leczenia odwykowego i terapii, a także przy załatwianiu spraw urzędowych czy wyrobieniu dowodu osobistego.

W III kwartale br. w w schroniskach z którymi ma podpisane umowy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przebywało łącznie 41 osób bezdomnych.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rumi na bieżąco przekazuje także informację o takich miejscach na terenie Rumi gdzie osoby najuboższe, będące w kryzysie bezdomności, mogą się umyć, przebrać w czyste ubrania, ogolić, aby móc zaistnieć w spotkaniach, relacjach, w komunikacji z drugim człowiekiem i w społeczeństwie

– podkreśla instytucja.

W Rumi łaźnia dla osób bezdomnych - „Boża Przystań” znajduje się przy ulicy Abrahama 15A. Placówka otwarta jest dwa razy w tygodniu – w środę i sobotę, w godzinach 8:00-12:00. Osoby bezdomne mogą nie tylko skorzystać z kąpieli, a ale także m.in. otrzymać ciepłe ubranie.

Stale rozpowszechniane są także informacje dotyczące tego, gdzie zgłaszać można sytuacje kryzysowe związane z zagrożeniem życia i zdrowia mieszkańców, potrzebę pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym, oraz tego, z jakiego wsparcia mogą skorzystać, a także informacje odnośnie komórki interwencyjnej pn. Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pełni ona całodobowy dyżur pod numerem alarmowo-interwencyjnym 987.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto