Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rumi, czy Rumii? Profesor Jan Miodek rozwiewa wątpliwości

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
archiwum PolskaPress/T.Smuga
Jadę do "Rumi", czy "Rumii"? Poprawna pisownia naszej miejscowości w dopełniaczu stwarza problemy niektórym osobom, szczególnie spoza miasta. Z pomocą przychodzi polski językoznawca prof. Jan Miodek.

"Trwa pielgrzymka biegowa z Rumii do Gdańska w intencji ochrony życia dzieci nienarodzonych", "Bieg Kaszubski „na próbę”. Biegaj urodzinowo w Rumii", "Fabryka Zawodów u Hipolita w Rumii" - to tylko przykłady niektórych tytułów artykułów z "Rumią" w nazwie, znalezionych w Internecie. Jadę do "Rumi", czy "Rumii"? Poprawna pisownia naszej miejscowości w dopełniaczu stwarza cały czas problemy niektórym osobom, szczególnie spoza miasta.

Jak napisać poprawnie? Z takim pytaniem kilka lat temu do polskiego językoznawcy prof. Jana Miodka, prowadzącego program telewizyjnego "Słownik polsko@polski", zwrócił się jeden z mieszkańców.

- "Osoby mieszkające poza naszym regionem bardzo często niepoprawnie odmieniają nazwę naszego miasta pisząc Rumii (sic!) zamiast Rumi. Zdarza się to nawet redaktorom poważnych w całej Polsce pism oraz portali informacyjnych [...]" - pyta.

- [...] Jestem od tego, aby wyjaśnić skąd się bierze ten częsty błąd. Proszę państwa bierze się to mówiąc fachowo z tzw. asynchronicznej wymowy spółgłosek miękkich wargowych. A mówiąc prościej po wargowych spółgłoskach mamy w tej chwili ochotę, jako osobny dźwięk wprowadzić między tę miękką spółgłoskę, w tym wypadku nosową, samogłoskę jeszcze "i". Na paskach telewizyjnych widzę, że potrafią napisać "ziemi" przez dwa "i". Coraz częściej to się zdarza. Dlatego, że coraz więcej osób w Polsce mówi "nie ziemia" tylko "ziemiaa". Tak jak "Daniaa". Skoro "Danii" przez dwa "i", to i "ziemi" też chce się im przed dwa "i" pisać. Ludzie mówią dzisiaj raczej "Rumiaa", no to "Rumi" przez dwa "i". [...] Poprawnie jest Rumi przez jedno "i". Tak jest zgodnie z normą ortograficzną - tłumaczył prof. Jan Miodek w programie "Słownik polsko@polski".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto