Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rumia. Dominik Kleinschmidt reprezentantem Rumi

Tomasz Albecki
Ma dopiero 16 lat i uczy się w Gimnazjum nr 2 w Rumi. Jest zwyczajnym, choć niezwyczajnym nastolatkiem. Od trzech lat pomaga jako wolontariusz niepełnosprawnym dzieciom w Szkole Podstawowej nr 6.

Ma dopiero 16 lat i uczy się w Gimnazjum nr 2 w Rumi. Jest zwyczajnym, choć niezwyczajnym nastolatkiem. Od trzech lat pomaga jako wolontariusz niepełnosprawnym dzieciom w Szkole Podstawowej nr 6. Teraz Dominik Kleinschmidt będzie reprezentował Rumię podczas ogólnopolskiego finału 13. edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięto miejskie eliminacje do konkursu. Jury uhonorowało po 6 osób w każdej kategorii.
- Nic szczególnego nie robię. Pomagam po prostu dzieciom niepełnosprawnym w różnym wieku przygotowywać scenki i sztuki teatralne - mówi skromnie Dominik. - Wraz z innymi wolontariuszami współpracujemy przy wystawianiu tych sztuk, jeździmy z nimi na występy.
Na wolontariat Dominik poświęca swój wolny czas w soboty. I chociaż mógłby go spożytkować jak jego koledzy, na rozrywkę, on woli pomagać. - Chcę pomagać słabszym - mówi. - To daje mi radość i dużą satysfakcję. Nie żałuję, że spędzam z nimi wolny czas. Kiedy widzę ich uśmiech i radość w oczach – to jest największa nagroda dla mnie. Warto poświęcać się dla innych. Zachęcam wszystkich do pomagania niepełnosprawnym.
Komisja nie miała wątpliwości, że to Dominik powinien być reprezentantem naszego miasta. - Ujął ją naturalnością, tym, że o swoim wolontariacie mówi zwyczajnymi, prostymi słowami – mówi jedna z jego koleżanek. - Dziwi się, kiedy pyta się go, po co to wszystko robi. Odpowiada, że robi i już, bo tak trzeba. Nieczęsto spotyka się kogoś, kto byłby tak bardzo otwarty na drugiego człowieka
Pomysł konkursu, promującego pozytywne zachowania i reklamującego wolontariat, narodził się w 1993 r. Inspiracją był słynny western "Siedmiu wspaniałych", którego bohaterowie przeciwstawiają się dyktatowi zła w meksykańskim miasteczku. - Pełne optymizmu przesłanie "wystarczy niewielu, by zmienić wiele" doskonale pasuje do założeń konkursu - przypominają organizatorzy konkursu "Ośmiu wspaniałych" z fundacji "Świat na Tak". Organizacją konkursu w Rumi zajmuje się działające przy Urzędzie Miasta Centrum Wolontariatu. - Mogą być do niego zgłaszani ludzie w wieku od 14 do 19 lat, ale w uzasadnionych przypadkach można ten przedział nieco rozszerzyć. My na przykład w tym roku obniżyliśmy dolną granicę do 13 lat - informuje Katarzyna Hryciuk, z fundacji "Świat na tak".

Wyróżnieni rumianie:
• w kategorii 10 – 13 lat: Alicja Jaworowska, Justyna Rybicka i Paulina Marzec ze SP nr 1, Michał Gowiński z SP nr 6, Hanna Idziak i Paulina Gumińska z SP nr 9.
• w kategorii 14 – 19 lat: Małgorzata Mielniczuk, Agata Konkol i Martyna Szymańska z Gimnazjum nr 1, Adam Hałasa z Gimnazjum nr 2, Aleksandra Dąbrowska i Katarzyna Dąbrowska z II Liceum Ogólnokształcącego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto