Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rumia. Miasto pomoże w uzyskaniu dofinansowania na zmianę pieca

Alicja Choinka
Alicja Choinka
UM Rumia
Pod koniec września br. Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął tzw. uchwały antysmogowe. Wśród zapisów znalazły się te o konieczności wymiany starych pieców na paliwa stałe na nowoczesne. Taki proces związany jest z wysokimi kosztami. Rumia wspomoże mieszkańców m.in. poprzez pomoc w uzyskaniu dofinansowania.

Według zapisów uchwał antysmogowych przyjętych pod koniec września br. przez Sejmik Województwa Pomorskiego, od 1 stycznia 2021, wchodzi w życie zakaz spalania takich paliw jak: węgiel brunatny i kamienny o wielkości ziaren mniejszej niż 3 mm, muł czy biomasa o wilgotności większej niż 20 %. Na podstawie odrębnych przepisów przez cały czas zabronione jest spalanie odpadów.

Piece na paliwo stałe (węgiel, drewno, biomasa itp.) w dalszej perspektywie nie będą mogły być stosowane. Nieliczne wyjątki wyszczególnione zostały w uchwale. Datą graniczna korzystania z pieców to lipiec 2035 (dla kotłów 5. klasy). Piece klasy niższej oraz bezklasowe muszą zostać wymienione do września 2024 roku.

Obowiązkowe stanie się korzystanie z paliwa gazowego, gazu LPG, lekkiego oleju opałowego lub podłączenie się do sieci gazowej czy ciepłowniczej. Priorytetowe będzie inwestowanie w odnawialne źródła energii. Jedynym źródłem ogrzewania domu nie będą mogły już być kominki. Będą musiały one także spełniać określone normy ekologiczne oraz nie generować uciążliwości sąsiedzkich związanych z zadymieniem.

Wymogi określone w uchwałach będą podlegały kontrolom przeprowadzanym m.in. przez funkcjonariuszy straży miejskiej, urzędników czy policjantów. Nieprzestrzeganie obowiązków wiązać się będzie z karą grzywny. Wymiana źródeł ciepła czy docieplenie budynku wiąże się z kosztami rzędu kilku lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Możliwe będzie pozyskanie dofinansowania, m.in.. w ramach programu Czyste Powietrze, obsługiwanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Powietrza i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Wysokość dotacji w zależności od sytuacji finansowej właścicieli lub współwłaścicieli budynku, to maksymalnie 30 lub 37 tysięcy złotych.
Miasto pomoże w otrzymaniu dofinansowania

W strukturach Urzędu Miasta Rumi stworzona została nowa komórka organizacyjna, do której zadań należeć będzie nadzorowanie obowiązków wynikających z uchwały antysmogowej dla miast oraz utworzenie stanowisk informacyjno-obsługowych dla mieszkańców, gdzie urzędnicy będą świadczyć kompleksową pomoc, również w pozyskaniu dofinansowania z programu Czyste Powietrze.

Współdziałamy ze stowarzyszeniami, prowadzimy negocjacje między innymi z marszałkiem województwa, trwają też prace nad podpisaniem porozumienia z Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, dzięki czemu mieszkańcy Rumi będą mogli uzyskać pomoc przy wypełnieniu wniosku na miejscu, w naszym urzędzie, bez konieczności podróży do Gdańska

– mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi oraz przewodniczący komisji ds. Infrastruktury i Środowiska Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

To oczywiście tylko część zamierzonych działań. Nie ulega wątpliwości, że całą Rumię czeka w najbliższych latach ogrom pracy, ale jeżeli skutkiem ma być czyste i zdrowe powietrze dla nas wszystkich, to warto podjąć to wyzwanie – podkreśla

- dodaje.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto