Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rumia. Pamiątki z Dworku pod Lipami pojawią się w nowym miejscu| ZDJĘCIA

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Historyczne eksponaty, które do tej pory znajdowały się w salce historycznej Miejskiego Domu Kultury w Rumi prezentowane będą w nowej lokalizacji. Salka, której historia sięga lat '90 okazała się niewystarczająca dla powiększającej się kolekcji, która obecnie przeniesiona została do magazynu.

Pamiątki, które przez 30 lat trzymane były w salce historycznej Miejskiego Domu Kultury w Rumi wystawione zostaną w innej przestrzeni. Przestrzeń Dworku pod Lipami okazała się niewystarczająca dla kolekcji, która obecnie przeniesiona została do magazynu.

Historia salki historycznej MDK sięga lat ‘90. Powstałą z inicjatywy m.in. ówczesnego dyrektora jednostki Ludwika Bacha oraz archiwisty Andrzeja Sadłowskiego. Mieszkańcy zaangażowali się w funkcjonowanie projektu dostarczając do Dworku pod Lipami rodzinne pamiątki, zabytkowe narzędzia, ceramikę czy rękodzieło.

Niewątpliwie najcenniejsze artefakty przekazało MDK-owi w darowiźnie Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, były to drobne przedmioty z terenu wykopalisk przy zabytkowym kościele cysterskim – mówi Dariusz Rybacki, pełnomocnik burmistrza do spraw historii. – W kontekście lokalnych dziejów cenny był także zbiór dawnych fotografii oraz dokumentów związanych z Rumią, dawna tablica sołecka „Sołectwo Zagórze” czy wykopaliska z okresu drugiej wojny światowej

– dodaje.

Aktualnie wystawa składa się z kilku artefaktów, z których część nie ma lokalnego kontekstu historycznego. Wszystkie przeniesione zostały do specjalnego magazynu utworzonego w Stacji Kultura w Rumi, gdzie poddawane są szczegółowej inwentaryzacji, katalogowaniu oraz, jeśli wystąpi taka potrzeba, renowacji. Proces ten potrwać może kilka miesięcy.

Zbiór przede wszystkim należy uporządkować i ocenić wartość jego komponentów w kontekście przedstawiania historii Rumi. Należałoby także wrócić do jego poszerzania, jednak z zachowaniem spójności przyjmowanych zbiorów. Ze względu na ograniczone możliwości wystawiennicze i magazynowe, przyjmowane powinny być tylko najcenniejsze przedmioty, które w sposób oczywisty i czytelny dokumentują dzieje naszej miejscowości

– wyjaśnia pełnomocnik do spraw historii.

Gdzie będzie można podziwiać eksponaty z Rumi?

Na terenie miasta nie funkcjonuje muzeum czy inna przestrzeń służąca eksponowaniu pamiątek, jednak w oparciu o zbiory możliwa będzie organizacja ogólnodostępnych wystaw czasowych, na przykład na terenie miejskich jednostek, a także poza Rumią.

Wyobrażam sobie, że taka wystawa mogłaby być prezentowana zarówno w różnych punktach naszego miasta, jak i w sąsiednich miejscowościach, które z Rumią mają szczególne związki historyczne. W ten sposób nie tylko promowalibyśmy bogactwo naszych dziejów wśród mieszkańców, ale i w okolicznych gminac

h – podsumowuje Dariusz Rybacki.

oprac. na podst. komunikatu UM Rumi

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto