Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieciowa rewolucja w Gdańsku. Segregacja śmieci po nowemu

Ewelina Oleksy
23.04.2013 sopot przygotowania do segregacji smieci w sopocie przy ulicy pulaskiego 17 przekazano wspolnocie mieszkaniowej  pojemniki na smieci fot. karolina misztal/polskapresse dziennik baltycki
23.04.2013 sopot przygotowania do segregacji smieci w sopocie przy ulicy pulaskiego 17 przekazano wspolnocie mieszkaniowej pojemniki na smieci fot. karolina misztal/polskapresse dziennik baltycki Fot. Karolina Misztal / Polskapresse
Jak będzie wyglądała segregacja śmieci w Gdańsku? Miasto pracuje już nad nowym regulaminem odbioru śmieci. Wszystko w związku ze zmianą przepisów. W całym kraju będzie taka sama segregacja.

Szkło do zielonego pojemnika, papier do niebieskiego, metale i plastik do żółtego, a odpady biodegradowalne do brązowego. Od lipca wchodzą w życie nowe, ujednolicone dla całego kraju, zasady segregacji śmieci. Dla Gdańska, w którym obecnie obowiązuje obowiązkowa segregacja śmieci suchych, mokrych i szkła, oznacza to kolejną rewolucję. Przybędzie nie tylko pojemników, ale i obowiązków.

Jak informuje Cyprian Maciejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, choć rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2017 r., to w Gdańsku zacznie obowiązywać później. Będzie więc więcej czasu, by przygotować się do zmian.

- W przepisach przejściowych zapewniono gminom możliwość pozostawienia dotychczasowego sposobu selektywnego zbierania odpadów w oparciu o zawarte wcześniej umowy z firmami wywozowymi, nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2021 r. W przypadku Gdańska jest to koniec I kwartału 2018 r. Dlatego nowe zasady gospodarowania odpadami wejdą u nas w życie dopiero od 1 kwietnia przyszłego roku - tłumaczy Maciejewski.

Miasto jeszcze nie oszacowało, ile pieniędzy zmiany będą kosztowały gminny budżet.

- Przy ustalaniu stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi , jak każdy samorząd, bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki mające wpływ na koszty funkcjonowania całego systemu, w tym m.in. koszty transportu i zagospodarowania odpadów, koszty związane z nową kampanią edukacyjną, koszty wyposażenia w nowe pojemniki i naklejki itp. Do czasu rozstrzygnięcia nowych przetargów i zawarcia umów, trudno jednoznacznie ocenić, ile będzie kosztowało dostosowanie systemu do nowego rozporządzenia - mówi Maciejewski.

Gmina pracuje nad nowym regulaminem odbioru odpadów z terenu miasta, a zwłaszcza nad harmonogramem częstotliwości ich odbiorów. Choć nowe zasady na pewno wpłyną na wzrost cen, to urzędnicy zapewniają, że mieszkańców nie uderzy to po kieszeniach. - W 2017 r. Gdańsk nie przewiduje zwiększenia opłat dla mieszkańców z tytułu odbioru odpadów - zaznacza Maciejewski.

Nowe przepisy mają zwiększyć poziom recyklingu, czyli odzysku odpadów w gminach. Ale - zdaniem władz Gdańska - już przy obecnym podziale na śmieci mokre, suche i szkło, ten poziom był na tyle zadowalający, że wcale nie wymagał zmian.

Gdańsk z nawiązką bowiem osiąga poziomy odzysku surowców wtórnych, które są wytyczone w prawie unijnym i - co ważne - z roku na rok są coraz wyższe. Jednak zdaniem Ministerstwa Środowiska, podział na odpady suche i mokre „nie daje dobrej jakości surowca”. Władze Gdańska się z tym nie zgadzają.

Zobaczcie także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto