Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Spotkanie pokoleń" w Luzinie. Wystawa z okazji 75-lecia LZS oficjalnie otwarta| ZDJĘCIA

Alicja Choinka
Alicja Choinka
W piątek, 18 czerwca w Luzinie odbyło się "Spotkanie pokoleń", w ramach którego dokonano uroczystego otwarcia wystawy z okazji 75-lecia LZS. W trakcie spotkania w hali sportowo-widowiskowej wyróżnione zostały osoby zasłużone dla sportu.

Wystawa z okazji 75-lecia LZS została oficjalnie otwarta. W piątek, 18 czerwca w Luzinie odbyło się uroczyste Spotkanie Pokoleń połączone z oficjalnym otwarciem ekspozycji.

W tym roku obchodzimy 75-lecie Ludowych Zespołów Sportowych. Jest to znakomita okazja, aby pokazać, jak szeroką działalność sportową i społeczną LZS prowadziły i prowadzą na rzecz swoich małych ojczyzn

– mówił Piotr Klecha, prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS.

Dziś mamy uroczystość jubileuszową. Udało nam się zaprosić działaczy, trenerów, sportowców, którzy tworzyli i tworzą Ludowe Zespoły Sportowe. Wśród nich jest 11 olimpijczyków, którzy, przyjeżdżając tutaj, pokazali, jak ten ruch jest dla nich ważny, mimo że tak naprawdę zwiedzili cały świat, budując swoją karierę zawodową.

W ramach uroczystego spotkania ponad 300 osobom wręczone zostały wyróżnienia. Tego dnia w Luzinie odbyło się także oficjalne otwarcie wystawy z okazji 75-lecia LZS. Wystawa będzie dostępna dla każdego, kto będzie chciał ją zobaczyć.

Udało nam się zachęcić blisko 500 osób do tego, aby przekazały nam pamiątki do naszego muzeum. Dziś pomału tworzy się ta inicjatywa ogólnopolska. Przyjechali do nas koledzy z województw łódzkiego, zachodniopomorskiego, a nawet ze Śląska. Przybyli oni ze swoją opowieścią i po to, aby przekazać pamiątki

- mówi Piotr Klecha.

W ramach ekspozycji podziwiać można m.in. zdjęcia, puchary czy medale, w tym np. złoty medal olimpijski Andrzeja Wrońskiego.

Media interesują się dopiero wielkimi wydarzeniami sportowymi, a wielu z nich nie byłoby bez tych małych klubów szukających talentów sportowych

– mówi Piotr Klecha.

Wśród sportowców, którzy mają rodowód LZS-owski u nas, na Pomorzu wspomnieć można piłkarza, wychowanka Powiśla Dzierzgoń Rafała Kaczmarczyka, który karierę zaczynał w małej wiosce, a później zagrał ponad 300 meczów w ekstraklasie. Grał także w kadrze narodowej. Bardziej znanych piłkarzy mamy z województwa śląskiego, których przedstawiciele przyjechali do nas z klubu kolarskiego Olimpic oraz LKS Koczałkowice-Zdrój, czyli klubów, z których wywodzą się Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek.

Trzeba pamiętać, że od 1946 roku to LZS-y, Ochotnicze Straże Pożarne i Koła Gospodyń Wiejskich to były te tkanki, które potrafiły skupić wokół siebie wielu fajnych ludzi, a ci, którzy do nich dołączyli, mieli szansę zrobić coś dla siebie czy to poprzez sport, czy też inne zajęcia

– mówi Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino.

Chcemy pokazać młodym ludziom, że sport może być sposobem na życie. Kiedy uprawiamy sport, nie chorujemy, nie mamy nadwagi, szczególnie teraz po pandemii. Chcemy także pokazać tych ludzi, którzy zrobili dużo dla pomorza i sprawili wiele radości tym, którzy oglądali ich na ekranach telewizorów podczas olimpiad, mistrzostw świata czy Polski.

Zmagania w 20 dyscyplinach

W sobotę, 19 czerwca w ramach V Wojewódzkich Igrzysk Sportowych LZS trwają zmagania w 20 dyscyplinach sportowych, takich jak siatkówka, koszykówka, kaszubska baśka, tenis stołowy, przeciskanie liny, przetaczanie opony i wiele innych. Odbędą się także zawody dla strażaków OSP oraz pokaz umiejętności drwali z gminy Puck.

Wielu zwycięzców pomorskich igrzysk LZS będą reprezentować region na zawodach centralnych, które w tym roku odbędą się w Spale.

W ramach wydarzenia odbędzie się także zlot starych samochodów i motorów oraz reaktywowane po latach Zawody o „Złoty kask”.

Podczas mistrzostw LZS zawsze są ciekawe konkurencje. Będzie dużo świetnej zabawy, ale też wysiłku, który podejmą młodzi ludzie. Na pewno będą się dobrze bawić. Poznają nowe osoby z całego województwa, jak i parę dyscyplin, które uprawiano kiedyś, w tym m.in. zawody o „Złoty Kask”. Jestem bardzo ciekaw tej konkurencji, może być bardzo fajna, widowiskowa

– mówi wójt gminy Luzino.

Nagrody także będą bardzo ciekawe. Wracamy do tradycji, chcemy pokazać, co było kiedyś nagrodą za duży wysiłek. Będzie to worek ziemniaków, widły.

Nie zabraknie także atrakcji dodatkowych, w tym dla dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto