Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły wyższe przygotowują się do nowego semestru. Na UG zajęcia zdalne. Politechnika i GUMed wybierają hybrydowy model kształcenia

Karol Uliczny
Karol Uliczny
20.10.2019 lublin 
inauguracja roku akademickiego na katolickim uniwersytecie lubelskim. na uroczystosc przybyl minister zdrowia lukasz szumowski. nastepnie uroczyscie otworzono miedzywydzialowa biblioteke.

kul inauguracja roku studia student immatrykulacja biblioteka ksiazki nauka aula 

nz 

fot. lukasz kaczanowski / polska press
20.10.2019 lublin inauguracja roku akademickiego na katolickim uniwersytecie lubelskim. na uroczystosc przybyl minister zdrowia lukasz szumowski. nastepnie uroczyscie otworzono miedzywydzialowa biblioteke. kul inauguracja roku studia student immatrykulacja biblioteka ksiazki nauka aula nz fot. lukasz kaczanowski / polska press Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Przed nami rozpoczęcie roku akademickiego 2020/2021. W odróżnieniu od szkół podstawowych i średnich, zajęcia na uczelniach wyższych będą, przynajmniej w części, odbywać się w formie zdalnej. Władze gdańskiej politechniki zadecydowały o wprowadzeniu nauczania hybrydowego, nie rezygnując ze specjalistycznych zajęć w laboratoriach. Podobnie będzie na GUMedzie, który przedmioty kliniczne, będzie częściowo realizować w formie bezpośredniej.

Rok akademicki 2020/2021 rozpocznie się na Politechnice Gdańskiej tradycyjnie 1 października. Będzie jednak znacząco różnić się od poprzednich, ponieważ przeważająca liczba zajęć odbywać się będzie w formie zdalnej.

Nowe zasady póki co do października

- Władze uczelni podjęły decyzję o wprowadzeniu hybrydowego modelu kształcenia w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021. W uproszczeniu polegać on będzie na tym, że przeważająca część zajęć dla studentów odbywać się będzie w formie zdalnej, a tylko niektóre prowadzone będą w murach uczelni – mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej. I dodaje:

- Przeorganizowanie procesu kształcenia na tryb wyłącznie zdalny na uczelniach technicznych jest z zasady dużo trudniejsze, ponieważ ogromna liczba studentów ma w programie nauczania dużą liczbę zajęć praktycznych w specjalistycznych laboratoriach. M.in. właśnie dlatego zaproponowaliśmy model hybrydowy, który z jednej strony zapewni możliwie wysoki poziom kształcenia, a z drugiej pozwoli zachować reżim sanitarny i bezpieczne warunki nauki/pracy dla naszych studentów i wykładowców.

Zajęcia zaplanowane do przeprowadzenia w sposób tradycyjny dotyczyć będą głównie studentów I roku oraz ostatnich semestrów. Zdalne odbywać się będą za pośrednictwem politechnicznej platformy e-nauczanie, natomiast przeważająca większość zajęć laboratoryjnych na poszczególnych kierunkach zostanie uruchomiona z opóźnieniem – najprawdopodobniej w listopadzie br. ,o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Wszystkie zajęcia w formie tradycyjnej zostaną przeprowadzone w obowiązującym reżimie sanitarnym i z uwzględnieniem zaleceń i wytycznych MNiSW i GIS, a także zgodnie z zarządzeniami obowiązującymi w danym obiekcie.

CZYTAJ TAKŻE: Politechnika Gdańska po raz pierwszy w Rankingu Szanghajskim. Znalazła się w dziewiątej setce

- Nowe zasady obowiązywać będą jak na razie tylko w październiku, a decyzja o zasadach i formie kształcenia w kolejnych miesiącach może ulec zmianie, w zależności od bieżącej sytuacji epidemicznej. Niewykluczone jednak, że model hybrydowy w przyjętej formie będzie obowiązywać przez cały semestr zimowy 2020/2021 – mówi Maciej Dzwonnik.

Jeżeli chodzi o akademiki to będą otwarte, natomiast będą funkcjonować inaczej niż dotychczas - zgodnie z regulaminami i podwyższonymi wymogami bezpieczeństwa. Przed zamieszkaniem w domu studenckim student, doktorant lub pracownik uczelni zobowiązany będzie m.in. do złożenia oświadczenia dotyczącego jego stanu zdrowia, a także do ograniczenia wizyt osób z zewnątrz.

UG stawia na naukę zdalną

W odróżnieniu od politechniki, Uniwersytet Gdański zapowiada prowadzenie wszystkich zajęć w formie zdalnej lub e-lerningowej. Zgodnie z zarządzeniem rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Jerzego Piotra Gwizdały z 24 sierpnia 2020 r. wyjątek stanowić będą jedynie wyznaczane przez dziekana zajęcia praktyczne, które dla uzyskania odpowiednich efektów edukacyjnych muszą być zrealizowane, w całości lub w części, w bezpośrednim kontakcie z prowadzącym. To samo dotyczy spotkań adaptacyjnych lub propedeutycznych dla studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Wszystkie te zajęcia i spotkania będą się odbywać w obowiązującym reżimie sanitarnym.

- Obecna sytuacja epidemiczna wymaga od uczelni dynamicznego dostosowywania się - informuje biuro prasowe UG. - Decyzja Uniwersytetu Gdańskiego o kształceniu w formie e-learningowej lub online jest uzasadniona aktualnymi danymi o wysokiej liczbie zakażeń, zwłaszcza w województwie pomorskim. Bezpieczeństwo powinno być naszym priorytetem. Cały czas na bieżąco obserwujemy sytuację oraz wszystkie wytyczne służb i będziemy na nie adekwatnie reagować.

Zajęcia będą się odbywać za pośrednictwem Platformy Edukacyjnej UG lub MS Teams. Otwarta pozostanie uniwersytecka biblioteka, która będzie działać z zachowaniem zasad obowiązującego reżimu sanitarnego. Rektor zawiesił natomiast do odwołania wszelkie wydarzenia naukowe, sportowe i artystyczne organizowane na terenie uczelni. Od tego tygodnia w domach studenckich oraz hotelach asystenckich obwiązuje zakaz odwiedzin gości zewnętrznych.

Nie obejdzie się bez praktyki

Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) będzie prowadził kształcenie w formie bezpośredniej, kontaktowej oraz z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Nauczanie zdalne dotyczyć będzie w szczególności zajęć wykładowych, lektoratów oraz seminariów, jednak z uwagi na szczególny charakter uczelni, podobnie jak w przypadku Politechniki Gdańskiej, części zajęć nie da się przeprowadzić w formie e-learningu.

- Zajęcia laboratoryjne oraz przedmioty kliniczne, wymagające bezpośredniego kontaktu z pacjentem, będą realizowane w istotnej części w formie bezpośredniej, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarno-epidemiologicznymi – mówi prof. dr hab. Jacek Bigda, prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia GUMed. - Chcąc zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, podjęto decyzję o zmniejszeniu liczebności grup odbywających zajęcia laboratoryjne w formie bezpośredniej. Praktyczna nauka zawodu odbywać się będzie również z wykorzystaniem nowoczesnych pracowni fantomowych wyposażonych w symulatory wysokiej wierności.

W celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia, na uczelni przygotowano m.in. specjalne oznakowania określające zasady obowiązujące podczas zajęć laboratoryjnych i klinicznych, procedury zachowania środków ostrożności i dystansu społecznego w przestrzeni publicznej, jak również plakaty informujące o najczęstszych symptomach zakażenia COVID-19 oraz dane kontaktowe jednostek właściwych do udzielenia pomocy. Ponadto GUMed zapewni pracownikom i studentom podstawowe środki ochrony osobistej oraz dostęp do środków dezynfekujących.

- Priorytetem w obszarze dydaktyki było dla nas przeorganizowanie dotychczasowego nauczania w sposób pozwalający studentom w sposób bezpieczny uzyskać efekty uczenia się przypisane do zajęć kształtujących umiejętności praktyczne – dodaje prorektor GUMed.

Wiążącej decyzji w sprawie organizacji nowego semestru nie podjęły jeszcze władze Akademii Pomorskiej w Słupsku. Informacja w tej sprawie ma zostać przekazana studentom, doktorantom i kadrze naukowej na początku września. Forma zajęć na pewno będzie dostosowana do obowiązującego reżimu sanitarnego oraz rozwiązań przyjętych przez inne uczelnie. Podobnie w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Komunikat w sprawie organizacji zbliżającego się semestru zimowego, uwzględniającej sytuację epidemiologiczną zostanie wydany w pierwszych dniach nowego miesiąca. Na zarządzenia ministra obrony narodowej w tym zakresie czeka także Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto