Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taka była Rumia: Jakie imiona były najczęstsze w XVIII-wiecznej Rumi (według księgi chrztu)?

TM
Księga chrztu z terenu Rumi zainteresował się Daniel Dempc
Księga chrztu z terenu Rumi zainteresował się Daniel Dempc
Jakie imiona były najczęstsze na terenie XVIII-wiecznej Rumi? Ustalił to mieszkaniec na podstawie księgi chrztu, który interesuje się historią miasta.

Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne wspólnie z gdańskim oddziałem Archiwum Państwowego prowadzi akcję skanowania i opracowywania dawnych ksiąg chrztów. Jedna z nich zawiera dane na temat Rumi w latach 1713-1763. - Digitalizacja dotyczy ksiąg z Pomorza, ale mieszkam w Rumi, więc zainteresowałem się księgą opisującą moją miejscowość - tłumaczy Daniel Dempc, członek PTG, biorący udział w tej akcji. Cała baza danych obejmuje już ponad 2,5 mln notatek, tzw. rekordów.

Chór Auxilium - Lira w Rumi - zobacz śpiewnik z lat 50.

Najstarszy zapis zachowany w księdze z Archiwum Państwowego, a dotyczący obecnej Rumi pochodzi z 19 lutego 1713 r. Wówczas ochrzczony został Gabriel Pranga. Zdarzało się również, że w księdze poza datą, imieniem i nazwiskiem wpisywany był zawód ojca lub chrzestnego np. młynarz Dominik Köpke, karczmarz Marcin Halfrecht czy kowal Jakub Hilbrant.
- Autorzy zaznaczali także, z jakiej warstwy społecznej pochodzą rodzice i chrzestni - dodaje Daniel Dempc.

Dr Kaun-Słoninowa - Taka była kiedyś Rumia

Wśród nazwisk najczęściej występowało Krus, pisane również jako Crus, Kruss lub Kruse. - W księdze jest ponad setka chrztów dzieci o tym nazwisku i prawie wszystkie urodziły się w Rumi - opowiada Dempc. - Był też sołtys, który nazywał się Daniel Krus. Obecnie występuje inna wersja tego nazwiska czyli Krauze. Pozostałe popularne wówczas nazwiska w rumskiej parafii to Hillbrant, Hommel, Halfrecht, Ficht, Rogocki, Rzepka, Temerman i Malotka. Rumianin wyliczył także najczęściej powtarzające się imiona.

Harcerze w Rumi mają już 80 lat - kliknij, aby przeczytać

Według księgi chrztu z Rumi wśród męskich najpopularniejsi byli Janowie. Imię to występuje 116 razy, z kolei Jakub 93 razy, a Michał 61 razy. Wśród imion żeńskich najczęściej chrzczone były Anny (112 razy) oraz Katarzyny (70 razy), a także Marianny (63 razy). Są to imiona, które i obecnie występują, ale w księdze chrztów z XVIII w. można trafić także na znacznie rzadsze bądź w ogóle już nie używane, jak np. Eufrozyna czy Kordula.

- Niektóre imiona nadawano częściej w czasie określonych świąt związanych z różnymi patronami - opowiada Daniel Dempc, choć to nie jedyna ciekawostka, której można się dopatrzeć w księdze chrztów. - W początkowych wpisach nazwa naszej miejscowości występuje w formie Ramel lub Rammel, a dopiero potem zaczyna się pojawiać Ruma i Rumia.

Słoneczna Jedynka - najstarsze przedszkole w Rumi. Przeczytaj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto