Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już rok funkcjonowania Kaszubskiego Centrum Chorób Serca. "Dzięki temu obiektowi rozwija się kardiologia i kardiochirurgia w Wejherowie"

Artur Baran
Artur Baran
Wideo
od 16 lat
Od ponad roku w nowym miejscu funkcjonuje już Kaszubskie Centrum Chorób Serca w Wejherowie. Dzięki nowemu obiektowi w wejherowskim Szpitalu Specjalistycznym im F. Ceynowy nie tylko znacząco poprawiła się jakość leczenia pacjentów, ale wykonywane są teraz operacje na najwyższym poziomie m.in. z zakresu ortopedii i chirurgii onkologicznej.

W połowie 2022 roku do użytku zostało oddane Kaszubskie Centrum Chorób Serca w Szpitalu Specjalistycznym im F. Ceynowy w Wejherowie. Jak mówi rzeczniczka Szpitali Pomorskich, dzięki nowemu budynkowi możliwe są teraz zabiegi, operacje i leczenie na najwyższym poziomie z takich dziedzin medycznych jak kardiologia czy kardiochirurgia.

- To jest taki obiekt, dzięki któremu można powiedzieć w nowoczesnych warunkach leczeni są pacjenci ze schorzeniami serca, zarówno na oddziale kardiologii i angiologii interwencyjnej, jak i oddziale kardiochirurgii. To także nowoczesny blok operacyjny, w którym operowane są osoby z zakresu ortopedii, chirurgii onkologicznej, chirurgii ogólnej, czy też ginekologii. My mamy świadomość tego, że dzięki temu obiektowi rozwijają się w dużej mierze zarówno zabiegi z zakresu kardiologii, jak i kardiochirurgii - podkreśla Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. Komunikacji Społecznej i Promocji w Szpitalach Pomorskich.

I nie są to oczywiście tylko słowa rzucane na wiatr. Nie tak dawno, bo w lipcu 2023 r., w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń przeprowadzono pierwszy w Wejherowie zabieg wszczepienia zastawki serca w pozycji zdegenerowanej bioprotezy mitralnej wykonany w małoinwazyjny sposób przez przegrodę międzyprzedsionkową.

Z kolei kilka tygodni wcześniej pod koniec czerwca 2023 r. zespół wykonał złożony zabieg interwencji wieńcowej u 66-letniego pacjenta z ciężkim uszkodzeniem serca. Bezpieczne wykonanie procedury było możliwe dzięki wspomaganiu układu krążenia specjalną pompą. Z powodu zaawansowanych zmian miażdżycowych w tętnicach kończyn dolnych, klasyczny dostęp od tętnicy udowej był niemożliwy.

Dlatego specjaliści po raz pierwszy w Wejherowie dla wprowadzenia do serca pompy wykorzystali alternatywny dostęp z lewej tętnicy podobojczykowej. Zabieg wykonano w sposób małoinwazyjny, całkowicie przeznaczyniowo (bez konieczności chirurgicznego cięcia i szycia).

I takich skomplikowanych zabiegów oraz operacji przeprowadzonych w zaledwie kilkunastu miesiącach funkcjonowania Kaszubskiego Centrum Chorób Serca w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie było o wiele więcej. I jak mają nadzieję w wejherowskim szpitalu, w przyszłości będzie możliwych jeszcze więcej.

- Na bieżąco w swoich mediach społecznościowych informujemy o tym, że nasze oba zespoły także funkcjonują i współpracują z innymi specjalistami, chociażby z zakresu chirurgii naczyniowej. My mamy także nadzieję, że ten zakres różnego rodzaju zabiegów także zostanie poszerzony i będziemy dzięki temu mogli otrzymywać większe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia - dodaje rzeczniczka szpitali.

Obiekt na miarę XXI wieku

Blok Operacyjny i Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń zostały otwarte w nowym obiekcie Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie 20 czerwca 2022 roku. Największa w historii inwestycja „Szpitali Pomorskich” kosztowała prawie 144 mln zł.

W ramach inwestycji szpital w Wejherowie został rozbudowany o trzykondygnacyjny budynek, w którym znalazły m.in.: Blok Operacyjny z 7 salami operacyjnymi oraz z 2 salami wybudzeniowymi zawierającymi łącznie 17 stanowisk, a także Kaszubskie Centrum Chorób Serca czyli Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej (40-łóżkowy, w tym sala Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, dwie Pracownie Angiograficzne i Gabinet Diagnostyki RTG) oraz Oddział Kardiochirurgii z 7 stanowiskami wzmożonego nadzoru. W nowym obiekcie swoje miejsce znalazła również Centralna Sterylizatornia, a także Zakład Patomorfologii i Zakład Serologii Transfuzjologicznej (Bank Krwi)

Utworzenie Kardiochirurgii w Wejherowie przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów z północnych obszarów województwa pomorskiego. W tym samym czasie dzięki kontraktowi z NFZ na Oddziale Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej szpitala rozpoczęła działalność pracownia hemodynamiczna w której przeprowadzane są zabiegi z kardiologii inwazyjnej - koronarografie i angioplastyki wieńcowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto