Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urodzony w Rumi prof. Edmund Wittbrodt otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

OPRAC.:
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Prof. Edmund Wittbrodt urodził się w 1947 roku w Rumi. Z wykształcenia jest mechanikiem. Tytuł profesora otrzymał w 1991 roku. Odbył staże naukowe w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Belgii, Grecji i Szwecji.
Prof. Edmund Wittbrodt urodził się w 1947 roku w Rumi. Z wykształcenia jest mechanikiem. Tytuł profesora otrzymał w 1991 roku. Odbył staże naukowe w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Belgii, Grecji i Szwecji. Przemysław Świderski
Urodził się w Rumi, ale mieszka w Gdyni. Był ministrem edukacji narodowej i rektorem Politechniki Gdańskiej. Zasłużył się również w integrowaniu lokalnego środowiska akademickiego. Profesor Edmund Wittbrodt otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

Uniwersytet Gdański docenił dokonania prof. Edmunda Wittbrodta. Senat uczelni nadał mu tytuł doktora honoris causa. W ten sposób wyróżniono go „za wieloletnią działalność publiczną na rzecz polskiej edukacji i nauki oraz za podejmowanie działań integrujących gdańskie środowisko akademickie”.

Znani z Rumi! Kto pochodzi z naszego miasta?

W laudacji podkreślano m.in. bogate doświadczenie i dorobek profesora w zakresie organizacji nauki i szkolnictwa wyższego. Od 1990 do 1996 roku był rektorem Politechniki Gdańskiej. A w latach 2000-2001 pełnił funkcję ministra edukacji narodowej. Był też: wiceprzewodniczącym Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, współtwórcą Państwowej Komisji Akredytacyjnej, przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, ekspertem Polskiej Agencji Kosmicznej, a także współinicjatorem powołania i przewodniczącym Komisji Nauk Kosmicznych PAN z oddziałem w Gdańsku.

Prof. Edmund Wittbrodt odegrał też niebagatelną rolę w integrowaniu gdańskiego środowiska akademickiego. Doprowadziło to m.in. do powstania Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Sam również ma bogaty dorobek naukowy. Jest autorem i współautorem ponad 300 publikacji - 30 monografii i skryptów, ponad 260 innych oryginalnych publikacji naukowych oraz 115 opracowań naukowo-badawczych i ekspertyz. Brał też udział w wielu projektach badawczych krajowych i międzynarodowych.

– Kiedy 30 lat temu zostaliśmy rektorami, mieliśmy wspólną wizję zmian w naszych uczelniach. Wiedzieliśmy, że bardziej się uzupełniają niż konkurują ze sobą. Mieliśmy też wizję potrzeby współpracy z regionem – podkreślił podczas ceremonii prof. Edmund Wittbrodt. – Symbolicznym początkiem naszej współpracy była 200. rocznica konstytucji 3 Maja, gdy spotkały się senaty trzech uczelni, a wkrótce powstał międzyuczelniany wydział i TASK. Rozpoczęliśmy też wspólnie digitalizację zbiorów bibliotecznych naszych uczelni, która stała się zaczątkiem dzisiejszej Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej – dodał.

Uroczystość odbyła się 5 października w Dworze Artusa, oddziale Muzeum Gdańska. Akt nadania godności honorowych doktorów honoris causa uczczono wystrzałem z repliki historycznego modelu feluki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto