Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rumi jest schron, ale... do odnowienia. W całym kraju jest 62 tys. schronów i miejsc schronienia

OPRAC.:
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Bunkier pod szpitalem przy ul. Klinicznej w Gdańsku. Pojemność: 1500 osób. Obiekt ma 5 pięter, grubość stropu 4 m, grubość ścian 3 m.
Bunkier pod szpitalem przy ul. Klinicznej w Gdańsku. Pojemność: 1500 osób. Obiekt ma 5 pięter, grubość stropu 4 m, grubość ścian 3 m. Karolina Misztal
W Polsce znajdują się 62 tys. miejsca (schrony i ukrycia), które mogłyby służyć za schronienie dla 1,3 mln osób. Przez straż pożarną trwa inwentaryzacja i sprawdzanie schronów w kraju. W Rumi jest, ale... wymaga odnowienia.

- We wszystkich komendach powiatowych straży pożarnej rozpoczęto inwentaryzację stanu schronów i miejsc schronienia - poinformował 10 października 2022 roku w Polsat News wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Dodał, że w całym kraju jest 62 tysiące takich obiektów.

Wiceszef MSWiA zapewnił, że Polska nie jest w żaden sposób zagrożona.

- Jesteśmy w NATO, jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Nie jesteśmy uczestnikami tej wojny, choć mocno wspieramy Ukrainę, ale Polska jest krajem bezpiecznym - mówił Wąsik, który odniósł się także do tego, że inwentaryzacja schronów to działanie, które zostało wcześniej zaplanowane. - Są to działania w pewien sposób rutynowe. Tu jest taka koincydencja zdarzeń z ostrzałem Kijowa, ale tak naprawdę ta akcja była już jakiś czas temu zaplanowana - stwierdził wiceminister.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja schronów w największych miejscowościach w powiecie wejherowskim. W Rumi jest jeden taki obiekt, ale wymaga on... odnowienia. Znajduje się na prywatnej nieruchomości przy ul. Sobieskiego 42 (okolice fabryki Remontowa LNG Systems). Może w nim przebywać do 60 osób. I jak wyjaśniał w maju 2022 roku zastępca burmistrza Ariel Sinicki w odpowiedzi na interpelację radnego miasta Rumi Piotra Bartelke "stan techniczny schronu klasyfikowany jest jako do odnowienia".

- Nadmieniam, iż na terenie miasta, poza wymienionym obiektem spełniającym parametry techniczne wymagane przy schronach, mamy inne budowle ochronne do wykorzystania jako ukrycia dla ludności - czytamy w odpowiedzi wiceburmistrza.

W Rumi obiekty spełniające Wytyczne Szefa Ochrony Cywilnej Kraju z dnia 4 grudnia 2018 roku, które pełnią rolę ukryć ochronnych są to m.in.:

  • garaże wielostanowiskowe o konstrukcji żelbetonowej zagłębione w gruncie przynajmniej częściowo: CH Galeria Rumia, garaże podziemne w budynkach wielorodzinnych,
  • piwnice budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty o wysokości do 5 kondygnacji naziemnych włącznie nad piwnicą,
  • całkowicie lub częściowo zagłębione w ziemi piwnice o konstrukcji murowanej w budynkach użyteczności publicznej, np. placówki oświatowe,
  • kondygnacja piwniczna budynku dworca PKP,
  • tunel pod peronami PKP,
  • podbasenie miejskiej pływalni,
  • piwnice domów jednorodzinnych, gdzie co najmniej połowa wysokości piwnicy znajduje się poniżej poziomu gruntu.

Z kolei w Wejherowie, jak poinformował urząd, schronów nie ma.

- W Wejherowie nie ma budowli ochronnych spełniających wymogi przewidziane dla schronów. Ukrycia dla ludności stanowić mogą podpiwniczenia budynków mieszkalnych - czytamy w przesłanej odpowiedzi przez UM w Wejherowie.

Gdzie się ukryć?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 5 kwietnia 2022 roku opublikowało "Poradnik na czas kryzysu i wojny". Zawarto w nim m.in. informacje co robi, jeżeli doszło do uwolnienia substancji niebezpiecznych? Poradnik do pobrania jest na stronie RCB

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto