Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rumi policjanci z pracownikami MOPS sprawdzą ilu jest bezdomnych

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
pixabay.com
Raz na dwa lata na terenie całego kraju przeprowadzane jest ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Najbliższa akcja zaplanowana jest m.in. w Rumi na 26 lutego.

W połowie lutego 2019 roku po raz piąty przeprowadzono Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Pracownicy ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, wolontariusze, a także strażnicy miejscy i policjanci odwiedzili różne miejsca, w których na co dzień przebywają bezdomni. Wynik? Dwa lata temu odnotowano, że w Polsce jest 30 330 osób bezdomnych. To o ponad 3 tys. mniej niż w 2017 roku.

Najbliższa akcja zaplanowana jest na 26 lutego. Odbędzie się m.in. w Rumi.

- Policjanci z pracownikiem Ośrodków Pomocy Społecznej w terenie będą sprawdzać takie miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Wtedy też będą sprawdzać, czy ktoś nie potrzebuje pomocy, będą także przekazywać informacje, gdzie można uzyskać pomoc, znaleźć nocleg i coś ciepłego zjeść. Działania te będą zindywidualizowane do zaistniałej sytuacji - informuje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy w Komendzie Powiatowej Policji w Wejherowie.

Przypomnijmy, że dwa lata temu na terenie powiatu wejherowskiego policjanci ujawnili 19 osób bezdomnych.

- Policjanci po ujawnieniu osób bezdomnych wspólnie z pracownikami ośrodków pomocy społecznej, starają się je przekonać do przyjęcia pomocy i udania się do noclegowni, schronisk dla bezdomnych lub innych miejsc gdzie mogą uzyskać pomoc. Ponadto, w przypadku odmowy przyjęcia pomocy, policjanci informują te osoby, gdzie mogą uzyskać pomoc, tak aby w każdej chwili mogli z niej skorzystać - tłumaczy asp. sztab. Anetta Potrykus.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, że wyniki tych badań pozwalają prowadzić bardziej skuteczne działania zmierzające do ograniczenia negatywnych skutków bezdomności.

Wyniki badania z 2019 roku wskazywały, że najczęściej podawaną przyczyną bezdomności był konflikt rodzinny (32,2 proc. odpowiedzi), następnie uzależnienie (niespełna 28 proc.), a dalej eksmisja, wymeldowanie (26,3 proc). Co ciekawe, podczas poprzedniego badania to eksmisja, a nie konflikt rodzinny, były główną przyczyną kryzysu wskazywaną przez badanych.

Dwa lata temu najwięcej osób bezdomnych było w wieku 41-60 lat, większość z wykształceniem zawodowym i podstawowym. Z badania wynikało też, że wydłużają się tzw. epizody bezdomności. Najliczniejszą grupą były osoby pozostające w kryzysie bezdomności powyżej 5 do 10 lat (7 961 osób, 26,2 proc.). Kolejną grupą były osoby bezdomne najkrócej, czyli do 2 lat (6 677 osób, 22 proc.). Głównym źródłem dochodów osób objętych badaniem były natomiast zasiłek z pomocy społecznej (niespełna 38 proc.), renta lub emerytura (15,8 proc.) i żebractwo (11,6 proc.), które w edycji 2017 znalazło się na drugim miejscu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto