Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rumi wyrazili sprzeciw przeciwko zamykaniu szkół i wysyłaniu dzieci na kwarantannę

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wolnych Rodziców/nadesłane
Swój sprzeciw przeciwko zamykaniu szkół, wysyłaniu dzieci na kwarantanny, izolowaniu ich od społeczeństwa nauką zdalną wyrazili uczestnicy protestu, który odbył się przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Stoczniowców w Rumi. Organizatorami akcji, która odbyła się też w innych miastach w Polsce, byli Ogólnopolski Strajk "Dzieci do Szkół" wraz z Konfederacją Korony Polskiej posła Grzegorza Brauna.

- Przekazem akcji było wyrażenie naszego sprzeciwu wobec nielegalnym obostrzeniom sanitarnym tj. zamykaniem szkół, wysyłaniem dzieci na kwarantanny (nawet tych zdrowych), izolowaniem dzieci od społeczeństwa, nauką zdalną itp. Badania niezależnych lekarzy już nie raz potwierdziły szkodliwość takiej polityki oświatowej - mówi Michał Kotulski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wolnych Rodziców.

- Dzieci narażone na naukę zdalną opuszczają się w nauce oraz wpadają w depresję. Kwestia zdrowotna naszych dzieci to rzecz pierwszorzędna i naszym obowiązkiem jest nie narażanie ich na niedotlenienie (poprzez noszenie masek, oraz system zdalnego nauczania), ochronę wzroku przy całodniowym przesiadywaniu przed ekranem komputera, jak i wad postawy itp. Taki przekaz wyszedł z naszych ust jako przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wolnych Rodziców - dodaje Julianna Żywiecka, wiceprezes stowarzyszenia.

- Domagamy się również od Polskich sądów oraz prokuratur ukarania bezmyślnego działania urzędników którzy do tego stanu rzeczy doprowadzili - podkreśla Michał Kotulski.

Koniec z nauką zdalną?

Przypomnijmy, że w poniedziałek 21 lutego w 11 województwach, w których nie ma ferii zimowych, do nauki stacjonarnej wrócili uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych i średnich. W pozostałych 5 województwach ferie trwają jeszcze do 27 lutego. Początkowo nauka zdalna dla uczniów tych klas miała obowiązywać do 27 lutego. Jednak szef resortu edukacji i nauki zdecydował o skróceniu zdalnego nauczania o tydzień. 12 lutego weszła w życie nowelizacja rozporządzenia, zgodnie z którą zajęcia stacjonarne w szkołach zawieszono do 20 lutego. Dodajmy, że zawieszenie stacjonarnego nauczania nie obejmowało szkół podstawowych w klasach 1-4, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i placówek wychowania przedszkolnego

W poniedziałek, 21 lutego, w radiu RMF FM minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany był m.in., czy uczniowie pozostaną już w szkołach, ucząc się stacjonarnie.

- Ja myślę, że tak. Nie ma na horyzoncie żadnych przeszkód, które by uniemożliwiały naukę stacjonarną, ale przypomnę, że uczniowie w tym roku szkolnym mieli dużo więcej szczęścia i my razem z nimi niż w poprzednim roku, bo 90 do 95 proc. czasu spędzili na nauce stacjonarnej. Ta nauka zdalna, która się właśnie kończy, była incydentem - przekonywał na antenie radia szef resortu.

Kto nie musi przebywać na kwarantannie?

Przypomnijmy, że w myśl obecnych zasad, z którymi można zapoznać się na oficjalnym Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowej kwarantannie nie podlegają:

  • osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną COVID-19,
  • osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie,
  • osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 (jeśli kwarantanna została nałożona ze względu na chorobę współlokatora, kwarantanna osoby zaszczepionej będzie zdjęta dopiero po uzyskaniu przez nią negatywnego wyniku testu),
  • ozdrowieńcy, czyli osoby, które chorowały na COVID-19, nie później niż 6 miesięcy od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (jeśli kwarantanna została nałożona ze względu na chorobę współlokatora, kwarantanna ozdrowieńca będzie zdjęta dopiero po uzyskaniu przez nią negatywnego wyniku testu),
  • osoby współzamieszkujące z osobą na izolacji, które w ciągu ostatnich 30 dni same zakończyły izolację.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie Rumi? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected] lub [email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto