Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sierpniu kolejna edycja Festiwalu „Pociąg do Miasta - Stacja Komos". Organizatorzy zapraszają teatry i twórców offowych z całej Polski!

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do siódmej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja Kosmos”, która odbędzie się w tym roku w dniach 9-14 sierpnia 2021 roku w Gdyni.
Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do siódmej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja Kosmos”, która odbędzie się w tym roku w dniach 9-14 sierpnia 2021 roku w Gdyni. Fot. mat. prasowe
Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do siódmej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja Kosmos”, która odbędzie się w tym roku w dniach 9-14 sierpnia w Gdyni. Teatr Gdynia Główna zaprasza teatry i twórców offowych. - Czekamy na spektakle, które skupią się na człowieku i jego „mikrokosmosie” i spróbują udowodnić, że właśnie miłość jest najpotężniejszą i najbardziej tajemniczą z energii kosmicznych. Szukamy intrygujących, autorskich efektów badań teatralnych, futurystycznych lub społecznych wizji przyszłości, a także propozycji z szeroko rozumianego gatunku fantastyki naukowej - tłumaczą organizatorzy. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 kwietnia 2021 roku.

- Tym razem chcemy zachęcić twórców do eksplorowania tematu „kosmosu”, jako pewnego rodzaju metaforycznego poszukiwania „nowej postpandemicznej normalności” w oderwaniu od ziemskich, nie tylko grawitacyjnych ograniczeń - informują organizatorzy festiwalu. - Czekamy na spektakle, które skupią się na człowieku i jego „mikrokosmosie” i spróbują udowodnić, że właśnie miłość jest najpotężniejszą i najbardziej tajemniczą z energii kosmicznych. Szukamy intrygujących, autorskich efektów badań teatralnych, futurystycznych lub społecznych wizji przyszłości, a także propozycji z szeroko rozumianego gatunku fantastyki naukowej. Do wysyłania zgłoszeń zapraszamy teatry offowe, stowarzyszenia teatralne i fundacje artystyczne z terenu całej Polski (interesują nas również poza repertuarowe projekty teatrów instytucjonalnych), które szukają alternatywnych sposobów artystycznej ekspresji i omijają popularne trendy w ambitnych próbach znalezienia własnego pomysłu na nowoczesny teatr.

Prezentacjom festiwalowych spektakli będzie towarzyszyła podróż po mieście, w ramach której zderzymy propozycje artystyczne i wyobraźnię zaproszonych zespołów z naturalną scenografią tkanki miejskiej Gdyni. Pociąg do Miasta zabierze widzów w fascynującą wyprawę artystyczną zarówno po dalszych dzielnicach naszego miasta, jak i do Śródmieścia, które już w ubiegłych latach odwiedzaliśmy, ale wciąż do końca nie poznaliśmy. Prezentując spektakle w interesujących i nieteatralnych przestrzeniach miejskich, chcemy znaleźć ich nowe konteksty, korespondować z ich formą i treścią i pobudzać wartościowe rozmowy o sztuce.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj: https://forms.gle/eZ8vPZeZ7ac5sJdv8

Wszystkie informacje, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są pod linkiem:
https://www.teatrgdyniaglowna.pl/aktualnosc/stacja-kosmos-konkurs-2021/

Link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/2176170255850616

Film z ostatniej 6 edycji festiwalu „Pociąg do Miasta - Stacja Miasto:
https://www.youtube.com/watch?v=LaZFDdJbReU

WIĘCEJ O PROJEKCIE: OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY „POCIĄG DO MIASTA - STACJA KOSMOS”

To będzie wyjątkowo dalekobieżny kurs. Pociąg do Miasta trafiał już na obrzeża i eksplorował miejskie przestrzenie, tym razem, w ramach siódmej edycji zatrzyma się na Stacji Kosmos. Siódma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu zaprezentuje więc propozycje teatralne oderwane od grawitacji, aktualnych trendów i zbyt oczywistej tematyki i formy. Efekty teatralnych podróży w nieznane spróbują pokazać przyszłość, dalekie zakątki wszechświata, zachwycą iście nieziemską formą i skupią na człowieczym „mikrokosmosie”.

Główny motyw tegorocznego Festiwalu zapewni Widzom szansę na kontakt z różnorodnym, odważnym, nieszablonowym teatrem, który nieustannie znajduje nowe formy ekspresji artystycznej.

Plan prezentacji festiwalowych nie zmienia się: – w dniach 9-14 sierpnia 2021 roku pokażemy dwukrotnie sześć interesujących propozycji polskich teatrów offowych (łącznie 12 prezentacji) - tłumaczą organizatorzy. - Festiwal udowodni, że sceną teatralną może stać się też ciekawe podwórko położone między gdyńskim kamienicami, plaża czy też boisko szkolne, a taka nieteatralna przestrzeń pozbawiona bariery sceny zachęci do bezpośredniego kontaktu ze sztuką także osoby, które (z różnych przyczyn) nie korzystają z oferty kulturalnej. Podróż po mapie miasta szlakiem oryginalnych spektakli stanie się alternatywą do sztywnej konwencji, gdzie sztukę należy obowiązkowo oglądać w teatralnych murach i z teatralnego fotela. Staranny dobór miejsc prezentacji będzie korespondował z treścią i formą spektakli i zachęci do długich dyskusji i wspólnych poszukiwań nowych znaczeń i kontekstów. Zadbamy też o uwiecznienie ulotnych wrażeń, emocji i wzruszeń zachęcając Widzów do pisania recenzji festiwalowych spektakli. Najlepsze teksty, które powstaną w ramach naszego Konkursu na recenzję teatralną, zostaną opublikowane i nagrodzone. Zapraszamy na spotkanie z teatrem offowym, topograficzno-teatralne i nieziemskie wyprawy po mieście i do bezpośredniego kontaktu ze sztuką.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto