Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sierpniu na Pomorzu utonęło już 6 osób. W czwartek odnaleziono ciało dziewczynki

Monika Jankowska
Mariusz Surowiec
Ledwie rozpoczął się sierpień, a już w całym kraju utonęło 25 osób. W lipcu było 76 takich zdarzeń, a w czerwcu - 83.

Jak wygląda sytuacja w naszym województwie? - W lipcu utonęło 12 osób, a w sierpniu - 6 - informuje nadkom. Maciej Stęplewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Dla porównania w całym ubiegłym roku utopiło się u nas 37 osób, z czego 6 nad morzem - wszyscy na plażach niestrzeżonych.

Ostatnie utonięcia

W czwartek, 11 sierpnia w Orzechowie odnaleziono ciało 7-letniej Nikoli, którą poszukiwano od kilku dni w okolicach Ustki. Miejsce, gdzie znaleziono ciało dziecka zabezpiecza policja.

Przypomnijmy, że 7-letnia Nikola zaginęła około godz. 12.40 w niedzielę na plaży w Ustce. Dziewczynka do wody miała wejść na chwilę i tylko do kolan, bo z uwagi na wiatr i fale obowiązywał zakaz kąpieli. Jak informuje słupska policja, obok dziecka stał jej ojciec. Na rękach trzymał młodszego brata. Odwrócił się tylko na moment. Wystarczyło, by córkę stracić z oczu.

W niedzielę w Jeziorze Długim w Borzestowie (pow. kartuski) utonął 34-latek. Tragicznie zakończyły się poszukiwania 11-latki z Rzeszowa, która przebywała z ojcem i bratem w Łebie. Rodzina, pomimo wywieszonej czerwonej flagi, w niedzielę weszła do wody. Ojca i syna udało się uratować, ciało dziewczynki dzień później fale wyrzuciły na brzeg na wysokości Sasina.

Ratownicy przestrzegają

- W tej chwili woda jest w stanie lekkiego przekwitu, dlatego trudniej dostrzec osobę, która potrzebowałaby pomocy - przestrzega Marek Koperski, kierownik biura Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w naszym województwie. - Do tego mamy bardzo niesprzyjające warunki atmosferyczne: silny zachodni wiatr i duże falowanie.

A, jak tłumaczy Koperski, tzw. fałszywa fala jest bardzo niebezpieczna. W kilka sekund potrafi wciągnąć osobę dorosłą kilkadziesiąt metrów w głąb morza. - Stosujmy się do wytycznych ratowników. Obserwujmy maszt, wysilmy się i zapamiętajmy, że flaga czerwona bezwzględnie zakazuje wstępu do wody. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona - mówi szef pomorskiego WOPR.

Jakie są najczęstsze przyczyny utonięć? To niefrasobliwość, alkohol i inne środki odurzające, a także kąpiel w miejscach niestrzeżonych. Częściej niż kobiety toną mężczyźni. Ratownicy przyznają, że duży kłopot sprawiają im turyści, którzy często doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto