Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wejherowo: „Verba Sacra” 2017 z Księgą Koheleta i refleksjami nad sensem życia

Tomasz Smuga
Joanna Kielas
Po raz 14 w wejherowskiej Kolegiacie zabrzmi Modlitwa Katedr Polskich „Verba Sacra”. W poprzednich latach w stolicy powiatu wejherowskiego prezentowana była m.in. Ewangelia Dzieciństwa, poznaliśmy teksty Księgi Psalmów, zapoznaliśmy się z tradycyjnym chrześcijaństwem zapisanym w Księdze Rodzaju, poznaliśmy dzieje Józefa Egipskiego. Natomiast w tym roku, w poniedziałek, 6 lutego, o godz. 17, w Wejherowie usłyszymy Księgę Koheleta, której powstanie szacuje się na III-IV wiek p.n.e.

„Verba Sacra” narodziła się w 2000 r. w Poznaniu i od tego czasu w jej ramach możemy usłyszeć teksty biblijne czytane przez znanych artystów polskich w różnych katedrach i kościołach w Polsce. Wraz z wejherowską edycją w 2004 r. pojawiło się czytanie Słowa Bożego po kaszubsku. Kaszubski przekład Pisma Świętego czyta aktorka pochodząca z tego rejonu Polski, a dokładniej z tzw. Szwajcarii Kaszubskiej, czyli Gowidlina - Danuta Stenka, a oprawę muzyczną zapewniają znani trójmiejscy muzycy. Natomiast o komentarz teologiczny zadba franciszkanin o. prof dr hab. Adam Ryszard Sikora, który jest autorem przekładów biblijnych ksiąg z języka hebrajskiego bezpośrednio na kaszubski.

- Księga Koheleta, to refleksja nad sensem życia. Jej autor podaje się za syna króla Dawida. Z pewnych informacji można wywnioskować, że tą osobą jest Salomon - mówi o. Sikora.

Jak dodaje franciszkanin podczas tegorocznej „Verby Sacry” dowiemy się o tym, że „człowiek poddany jest prawom przemijania i zapomnienia”.

- Powinniśmy czerpać z życia pełnymi garściami wszystko to, co sprawia nam radość. Tak można odczytać treść zapisaną w Księdze Koheleta - tłumaczy o. Sikora. - Autor podkreśla, że nie należy wyczekiwać jakiegokolwiek końca, a jedynie cieszyć się z tego, co mamy i to bez względu na wszystko. W życiu jest czas na radość i na smutek, i powinniśmy zachować odpowiedni dystans do życia. Należy utrzymywać umiar i rozsądek nie tylko w szczęściu, ale także przy niepowodzeniach. Vanitas vanitatum et omnia vanitas, czyli marność nad marnościami i wszystko marność - zaznacza franciszkanin.

Cykl Verba Sacra jako interdyscyplinarny projekt artystyczno - naukowo - literacki, powstał dla uczczenia Wielkiego Jubileuszu Roku Dwutysięcznego. Autorem jest znany reżyser Przemysław Basiński z Poznania, który zaproponował, aby w każdym miesiącu roku jubileuszowego najwybitniejsi artyści scen polskich prezentowali jeden tekst biblijny w najstarszych świątyniach Polski. Od początku wejherowskiej edycji fragmenty Pisma Świętego czyta Danuta Stenka. W poprzednich latach towarzyszyli jej m.in. Maciej Miecznikowski, Tomasz Fopke, o. Jakub Waszkowiak OFM, czy aktor Jerzy Kiszkis.

- Dla mnie te spotkania są niezwykle ważne. Jest to „podróż” przez język kaszubski, coraz swobodniej czytam w tym języku. A ponadto jest to „podróż” przez Biblię. To zupełnie inne poznawanie Słowa Bożego. Słowa przez wielkie S - mówiła w ubiegłym roku popularna polska aktorka Danuta Stenka.

Myślą przewodnią „Verby Sacra” jest ukazanie piękna treści zawartych w literaturze klasycznej i w Biblii oraz piękna zabytkowej architektury sakralnej. Twórcy cyklu przyświecała także idea powrotu do sztuki wybitnego słowa i przywrócenia mu należnego miejsca we współczesnej kulturze.

W tym roku o oprawę muzyczną wydarzenia zadbają wokaliści z Akademii Muzycznej w Gdańsku i zaproszeni muzycy: Cezary Paciorek, Kinga Pruś, Gabriela Janusz, Paweł Ruszkowski, Emil Miszk, Piotr Lemańczyk oraz Tomasz Łoskowski.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto