Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Rumi apelują o zostawienie podatku w mieście

OPRAC.:
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Władze miasta, jak co roku, zwracają się do mieszkańców z prośbą, aby w swoich zakładach pracy oraz podczas rozliczania uzyskanych w minionym roku dochodów (PIT-37, PIT-36, PIT-36L) wskazywali Rumię jako aktualne miejsce zamieszkania. Zgodnie z przepisami 38% tej kwoty może zasilić budżet miasta, pozwalając na realizację kolejnych inwestycji oraz działań społecznych.

Roczny podatek dochodowy od osób fizycznych, który płacony jest przez czynnych zawodowo obywateli, nie trafia w całości do Skarbu Państwa. Zgodnie z przepisami 38% tej kwoty zasila gminne budżety. Dzięki wzrastającej świadomości mieszkańców Rumia od kilku lat odnotowywała coraz większe wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych. W 2015 roku było to niewiele ponad 42 miliony złotych, dwa lata później kwota sięgnęła blisko 51 milionów złotych, natomiast w roku 2019 przekroczyła 61,4 miliona złotych. Niestety w 2020 roku wpływy spadły. To pokazuje, że pandemia i wprowadzane przez rząd zmiany podatkowe nie oszczędziły samorządów, mimo że pieniądze te są niezbędne do realizacji kolejnych inwestycji oraz codziennego funkcjonowania miasta.

– Z tych środków finansujemy między innymi: działalność przedszkoli i szkół, budowę oraz modernizację ulic, funkcjonowanie sygnalizacji świetlnej i oświetlenia ulicznego, obsługę linii autobusowych, budowę i modernizację placów zabaw, działalność organizacji pozarządowych, realizację programów senioralnych, a także organizację wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz wypoczynku dla dzieci i młodzieży – wymienia Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Wielu naszych mieszkańców niestety nie wskazuje swojego faktycznego miejsca zamieszkania, przez co do miejskiego budżetu wpływa mniej środków finansowych, niż by mogło. Jest to szczególnie odczuwalne dziś, podczas sytuacji pandemicznej, kiedy nam wszystkim, również samorządom, brakuje stabilnych i regularnych źródeł dochodu. To powoduje, że niestety zmuszeni jesteśmy ograniczać tak bardzo potrzebne mieszkańcom działania – podkreśla.

Jak to zrobić?

Uzyskane w 2020 roku dochody należy rozliczyć do końca kwietnia. Aby zapewnić Rumi dodatkowe wpływy do budżetu, każdy mieszkaniec powinien złożyć deklarację PIT do Urzędu Skarbowego w Wejherowie. Na pierwszej stronie formularza należy zgodnie z prawdą wskazać Rumię jako aktualne miejsce zamieszkania. Adres zameldowania nie ma znaczenia.

Jeśli rozliczenie PIT zostało już wysłane, możliwa jest jego modyfikacja za pomocą jednostronicowego dokumentu ZAP-3. Wystarczy go wypełnić i przesłać do Urzędu Skarbowego w Wejherowie.

– Tylko wspólnie możemy zapewnić miastu środki finansowe, które są niezbędne do utrzymania obecnie realizowanych przedsięwzięć, a także dynamicznego rozwoju Rumi – naszej małej ojczyzny. Wszystko jest w naszych rękach – podsumowuje burmistrz Rumi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto