Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyższe bezrobocie i więcej wolnych miejsc pracy. Styczeń w województwie i powiecie

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Pixabay.com
Stopa bezrobocia w styczniu 2021 w województwie pomorskim wyniosła 6,2 %, w powiecie wejherowskim – 7,4. Liczba osób bez zatrudnienia przekroczyła 59 tys. Jak twierdzą eksperci zjawiska takie są typowe dla początku nowego roku.

W styczniu 2021 r. odsetek osób bezrobotnych wyniósł 6,2 %, czyli o 0,3 % więcej niż w grudniu 2020 r. Wartość stopy bezrobocia w powiecie wejherowskim w styczniu 2021 to 7,5 % (0,4 % więcej niż w grudniu ub. r.).
Największy odsetek osób pozostających bez pracy w styczniu 2021 r. odnotowano w powiatach: nowodworskim (15,7 %), malborskim (12,6 &), człuchowskim (12,3 %) oraz lęborskim (10,9 %), najmniejszy w Trójmieście: 3,7 % w Gdańsku, 3,5 % w Gdyni i 2,4 % w Sopocie.

Liczba osób bezrobotnych w regionie przekroczyła 59 tys. Coraz mniej osób wyrejestrowuje się z urzędów pracy, jak jednak podkreślają specjaliści, zjawiska takie są charakterystyczne dla początku roku.

W styczniu podstawowe wskaźniki są relatywnie gorsze niż w innych miesiącach. Co do zasady każdy rok rozpoczyna się wzrostem liczby osób bezrobotnych rejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Tym samym również stopa bezrobocia idzie w górę, ale za to, po grudniowym spadku, do urzędów pracy zaczyna napływać coraz więcej ofert pracy

– mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Liczba wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej w całym województwie wyniosła 7 082 (5 515 w grudniu 2020 r.). W powiecie wejherowskim ich liczba zwiększyła się o 179 (z 319 w grudniu 2020 do 498 w styczniu 2021 r.).
W pierwszym miesiącu 2021 roku do pomorskich urzędów pracy wpłynęło ponad 400 więcej oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom, w powiecie wejherowskim liczba ta zmniejszyła się o 297.

W związku z pandemią koronawirusa, w ostatnich miesiącach pracodawcy zmienili strategie zatrudniania i poszukiwania pracowników – wzrosła rola ich odpowiednich kompetencji i kwalifikacji.

Coraz więcej pracodawców kieruje się zasadą „jakość, a nie ilość”, chętniej zatrudniając kandydata o wyższych kwalifikacjach nawet za wyższą stawkę. Dzięki temu nowy pracownik od razu może realizować zadania, bez konieczności przyuczania, co w wielu przypadkach ogranicza koszty zatrudnienia

– mówi wicedyrektor WUP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto