Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z archiwum Gońca: Policja chwaliła się swoimi sukcesami

TM
Kilkanaście lat temu przy komisariacie stanął drugi budynek
Kilkanaście lat temu przy komisariacie stanął drugi budynek TM
O wzroście wykrywalności przestępstw pisaliśmy na przełomie marca i kwietnia 2000 roku.

- Pomimo niedostatków kadrowych i finansowych udało się zatrzymać większą liczbę poszukiwanych osób oraz wybudować nowy obiekt - informował wówczas "Goniec".

- Wobec sprawców drobnych przestępstw sądy z reguły bardzo rzadko stosują tymczasowe aresztowanie - przyznał komendant policji w Rumi podkomisarz Ryszard Żuralski, późniejszy pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji w Wejherowie, a następnie szef puckiej policji. - Oczekując na wolności rozpraw, drobni przestępcy nie zaprzestają procederu - zauważył.

Zobacz także: Wielki konkurs biblijny w Rumi

Podsumowując rok 1999 "Goniec" zwrócił uwagę na wzrost wykrywalność przestępstw. Wydział kryminalny poprawił swoją skuteczność o 59 proc. Policjanci zatrzymali 221 podejrzanych, o 78 więcej, niż w 1998 roku.
- Uważam, że wyniki roku 1999 może nie są zadowalające, ale napawają optymizmem, iż zmiany organizacyjne przyniosą poprawę działania policji, a tym samym wzrost bezpieczeństwa - powiedział "Gońcowi" w 2000 roku komendant Żuralski.

- Miniony rok był przełomowy dla administracyjnej organizacji policji. W miejsce Komendy Rejonowej utworzono Komisariat Policji, zawężając obszar jego działania wyłącznie do naszego miasta - napisaliśmy w "Gońcu".
Dlaczego tak się stało? - Komendy rejonowe zlikwidowano w związku z reformą administracji publicznej i samorządowej - tłumaczy Błażej Bąkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Wraz z pojawieniem się powiatów i gmin zmieniono też strukturę policyjną, aby dostosować ją pod względem kompetencji i zadań do ustaw reformujących administrację.

Zobacz także: Infomaty dla turystów w Rumi będą później

A jak sytuacja wygląda obecnie? W ubiegłym, 2011 roku na terenie Rumi miało miejsce 439 przestępstw. Średnia dla całego powiatu wykrywalność w tym czasie wynosiła 43,1 proc. - Dotyczy to siedmiu najbardziej uciążliwych kategorii przestępstw, a więc uszkodzeń mienia, bójek i pobić, przestępstw związanych z uszczerbkiem na zdrowiu oraz włamań i kradzieży - mówi asp. Wiesław Krauze z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.
W ubiegłym roku na terenie Rumi miało miejsce 26 wypadków drogowych, w których 4 osoby zginęły, a 25 zostało rannych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto