Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaślubiny Polski z morzem. Festyn, koncerty, gra miejska w Gdańsku [program uroczystości]

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Wspólne zdjęcie marynarzy Batalionu Morskiego i Ułanów Krechowieckich wykonane po ceremonii Zaślubin, 10 lutego 1920 r
Wspólne zdjęcie marynarzy Batalionu Morskiego i Ułanów Krechowieckich wykonane po ceremonii Zaślubin, 10 lutego 1920 r Zbiory Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Koncerty, przejazd historycznym pociągiem z generałem Hallerem, gra miejska i patriotyczny festyn - to atrakcje, które czekają nas w Gdańsku z okazji 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.

Kiedy przed stu laty generał Józef Haller przyjechał z Torunia do Gdańska, by spotkać się z pomorską Polonią, czekały na niego tłumy Polaków mieszkających w Gdańsku, lokalne władze i nowa administracja województwa pomorskiego.

Podczas spotkania na dworcu pierwszy starosta pomorski dr Józef Wybicki wręczył Hallerowi dwie platynowe obrączki. Pierścienie te były prezentem ufundowanym przez polską ludność Gdańska. Miały one symbolizować zaślubiny Polski z morzem, dlatego w ich wnętrzu wygrawerowano napis "Gdańsk - Puck 10 lutego 1920". Kilka godzin później jeden z nich został wrzucony w odmęty Bałtyku, natomiast drugi generał nosił na palcu aż do śmierci.

Zaślubiny Polski z morzem. Galerie archiwalnych zdjęć

Obecnie obrączka przechowywana jest w polskim muzeum w Fawley Court, nieopodal stolicy Wielkiej Brytanii, w której jej właściciel pozostał po zakończeniu II wojny światowej.

Obrączki na odnowienie ślubów

Już w niedzielę, na dworcu w Gdańsku Głównym Pomorzanie będą świętować setną rocznicę powrotu Pomorza do Polski. Na peronie piątym o godzinie 14, przy specjalnym historycznym pociągu pojawi się gen. Józef Haller. Symboliczne zaślubinowe obrączki z platyny wręczą mu przedstawiciele lokalnych władz, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska i Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Wcześniej, o godz. 10, wystartuje gra miejska, której uczestnicy odwiedzą 12 ważnych z punktu widzenia polskiej historii miejsc na Starym i Głównym Mieście, a także patriotyczny festyn na Dworcu Głównym PKP w Gdańsku. Biorący udział w zabawie będą mogli podziwiać elegancję galowych mundurów oficerskich i polowo ubranych żołnierzy brygady pomorskiej czy wytworne damy z Organizacji Panien Wrzeszczańskich.

Wszyscy chcący spróbować swoich sił powinni między godziną 10.00 a 14.00 pojawić się w gdańskim Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35.

Podczas dworcowego festynu, który rozpocznie się o godz. 12.00, będzie można wykonać pamiątkową fotografię w sepii, wystylizować brodę à la Haller, a nawet zrobić tatuaż. Młodzież gdańska odtworzy stuletni plac zabaw i pokaże dzieciom, jak bawiono się w czasach ich pradziadków.

Spotkanie z generałem będzie możliwe do godziny 16.00 i na festynie przy dworcu, i w historycznym pociągu, który następnego dnia zawiezie go do Pucka na uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem. Z Dworca Głównego wyjedzie (w poniedziałek 10.02.) o godz. 7.25, by być na miejscu ok. godz. 9.30.

Wyjątkowy koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Koncerty muzyki patriotycznej

Kwadrans przed godziną 15 z Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi koncert carillonowy. Odegrane zostaną utwory Feliksa Nowowiejskiego m.in. Rota i Hymn Kaszubski. Gdy ucichną, punktualnie o 15.00, w Dworze Artusa obędzie się premiera albumu "Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020". Jego autorami są prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr Krzysztof Korda. Wydawnictwo przygotowały Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Instytut Kaszubski.

Ważną atrakcją gdańskich obchodów będzie koncert, który rozpocznie się o 18.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Pochodzący z Gdańska Leszek Możdżer wykona utwór napisany specjalnie z okazji jubileuszu. Podczas koncertu usłyszymy również uwerturę koncertową "Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego i trzyczęściowy poemat symfoniczny Claude'a Debussy'ego „La mer" („Morze"). Na koncerty obowiązują bezpłatne bilety. Wszystkie zostały rozdane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto