Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Śpiewaczy Św. Cecylia z Rumi świętuje 100-lecie swojej działalności. Wyjątkowy, jubileuszowy koncert już w sobotę (26.11.2022)

Artur Baran
Artur Baran
Zespół Śpiewaczy Św. Cecylia
Już w sobotę, 26 listopada 2022 r. rumski Zespół Śpiewaczy Św. Cecylia będzie celebrować 100. rocznicę swojej działalności. Z tej okazji w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi odbędzie się uroczysta msza święta, a tuż po niej wyjątkowy koncert jubileuszowy.

Uroczystości jubileuszowe z okazji 100. rocznicy działalności Zespołu Śpiewaczego Św. Cecylia - Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Rumi, 26.11.2022 r.

Uroczystość rozpocznie się 26 listopada o godz. 18.30 od uroczystej mszy świętej. Po jej zakończeniu o godz. 19:15 odbędzie się koncert jubileuszowy na którym zagrają Zespół Śpiewaczy św. Cecylia oraz Pomorska Orkiestra Symfoniczna wraz z gośćmi: Martą Burdynowicz i Małgorzatą Walewską, pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego.

- Serdecznie zapraszamy na wspólne świętowanie setnej rocznicy założenia naszego zespołu. To jeden z najstarszych chórów mieszanych w powiecie wejherowskim. Wstęp wolny - mówi Krystian Goike, z Zespołu Śpiewaczego Św. Cecylia.

Historia chóru w pigułce

Historia zespołu sięga roku 1921, kiedy to w nowo konsekrowanym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego zaczął się zawiązywać amatorski ruch śpiewaczy dla uświetnienia uroczystości parafialnych. W 1922 z inicjatywy nowego proboszcza Pawła Kurowskiego rozpoczęto formowanie grupy śpiewaczej, której zadaniem było śpiewanie „na głosy” podczas ważniejszych uroczystości.

Pierwsze formalne zebranie odbyło się w dniu Patronki Muzyki Kościelnej 22 listopada 1923 roku. Chór otrzymał nazwę „Kółko Św. Cecylii w Rumi”, a kuratorem został wybrany ówczesny proboszcz ks. Paweł Kurowski. Kółko śpiewacze rozwijało się, raz w miesiącu odbywały się zebrania plenarne, a w dzień Św. Cecylii –Walne Zebrania połączone z wieczorkiem towarzyskim.

Latem urządzano wycieczki, a w miejscowościach docelowych chór występował w kościołach z repertuarem muzyki sakralnej. W 1930 roku patronat nad chórem przejął pierwszy kuratus Zagórza Ks. Franciszek Kirstein. Dzięki jego działalności zespół znacznie się powiększył, gdyż chodząc po kolędzie werbował nowych członków. Począwszy od roku 1931 rozpoczęto w sali pana Szymańskiego w Rumi uroczyste akademie oraz koncerty kolęd, a w 1932 zorganizowano udany wieczór pieśni Stanisława Moniuszki.

W tym czasie chór miał dwóch dyrygentów - pan L. Burandt (organista) do występów w kościele, oraz pan. Maciejewski (nauczyciel śpiewu z miejscowej szkoły) do występów poza terenem, z repertuarem świeckim. W latach 1933-1937 stanowisko organisty i dyrygenta sprawował Leon Stankowski.

W tym okresie znacząco wzrosła ilość występów (regularne akademie w Sali pana A. Radtkego w Rumi – późniejsze Kino Aurora), oraz nastąpiła reorganizacja i zmiana nazwy na „Chór Św. Cecylii Rumia”. Wtedy też zespół przystąpił do „Związków Chórów Śpiewaczych” w Wejherowie.

W 1937 roku do pomocy w prowadzeniu chóru stanął ks. Alojzy Knitter, który stawiał wysokie wymagania, wprowadził ścisłą dyscyplinę, a okres jego działalności był bardzo wydajny.

Rok 1939 to okres bardzo trudny dla chóru, pod koniec października Ks. Alojzy Knitter został aresztowany, a następnie wraz z innymi duchownymi działającymi na tym terenie rozstrzelany w Lasach Piaśnickich. Dyrygent Stankowski musiał uciekać i ukrywać się przed gestapo, aż do roku 1945. Zanosiło się na to, iż chór zupełnie się rozpadnie, ale dzięki staraniom Ks. Alojzego Jungblutha (od 1943 oficjalnie nowy administrator rumskiej parafii) na organach zaczęli grywać niemieccy żołnierze ze stacjonujących w Rumi jednostek wojskowych.

Pierwszym z nich był student teologii Josef Sporer, kolejnym Reuter (zginął jako lotnik). Do chóru Św. Cecylii dołączyli wówczas śpiewacy z dwóch innych chórów: męskiego „Dzwonu Kaszubskiego” (założony w 1938) oraz „Auxilium” (obecnie „ Lira”). Chór liczący wówczas około 50 członków śpiewał początkowo tylko w języku niemieckim. Z tego okresu zachowały się w bibliotece chóru niemieckie kolędy, msza niemiecka na głosy, oraz utwór Ludwiga van Beethovena „Die Himmel ruhmen”.

Po zakończeniu wojny powrócił do Rumi organista i dyrygent Leon Stankowski i rozpoczął przygotowania chóru do pierwszej po wojnie procesji Bożego Ciała. Pierwszy salezjański proboszcz ks. Ludwik Warnecki nie tylko bardzo interesował się rozwojem zespołu, ale także sam często prowadził próby chóru. Za jego namową chór został zorganizowany ściśle przy kościele bez powiązania z organizacjami świeckimi PRL-u.

W lutym 1965 roku opiekę dyrygencką nad chórem przejmuje ks. Henryk Zieniewicz. Próby odbywały się początkowo w kruchcie kościoła, gdzie wówczas z braku lokalu urządzono prowizoryczną salkę katechetyczną, a później w salce obok zakrystii. Nauka odbywała się przy pianinie. Z okresu jego kadencji kronika podaje przeszło sześćdziesiąt nowych utworów 1-4 głosowych, które chór miał w repertuarze. Chór występował publicznie prawie w każdą niedzielę.

Rok 1973 to Złoty Jubileusz Chóru Św. Cecylii, z tej okazji został zorganizowany uroczysty koncert, którym dyrygował ks. Stanisław Stachów, a ks. Antoni Walder wygłosił obszerny referat na temat „Dorobek kulturalny i religijny Chóru Św. Cecylii z racji 50-lecia istnienia”.

W 2002 roku kierownictwo muzyczne obejmuje Krzysztof Brzozowski, w tym czasie następuje znaczące „wyjście” chóru poza obszar parafii i Rumi. Od tego czasu chór rokrocznie we współpracy z UM i MDK w Rumi występuje z koncertem pieśni patriotycznych z okazji Święta Odzyskania Niepodległości oraz bierze udział w licznych festiwalach i przeglądach zespołów muzycznych, także o randze konkursu, na których niejednokrotnie uzyskuje wysoką notę u słuchaczy i organizatorów.

W marcu 2010 r. chór zdobywa najwyższe laury „Grand Prix” na IV Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Szemudzie, a w czerwcu 2012 III nagrodę i „Brązową Wstęgę Solczy” na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Salcininkai- Ejszyszki na Litwie.

Warto dodać, że co roku Zespół Śpiewaczy Św. Cecylia podpisuje umowy z Urzędem Miasta Rumi w zakresie upowszechniania kultury muzycznej.

Na temat chóru i jego wpływu na kształtowanie się ruchu śpiewaczego w Rumi powstały także liczne publikacje m.in. „Chór Św. Cecylii i jego rola kulturotwórcza na terenie Rumi”.

Chór za swoją długoletnią działalność otrzymał medal „Za zasługi dla Powiatu Wejherowskiego”. Wręczenie odbyło się na uroczystej sesji 28 września 2012 w Starostwie Powiatowym z rąk Starosty Józefa Reszke.

źródło: http://cecylia-rumia.com/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto