Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

71. rocznica zakończenia II wojny światowej

[email protected]
Mat. UM Rumia
Mieszkańcy Rumi uroczyście obchodzili 71. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Odbyło się także okolicznościowe spotkanie kombatantów – uczestników walk.

Msza św. w intencji Ojczyzny odbyła się w niedzielę w kościele pw. św. Jana z Kęt z udziałem kombatantów, władz miasta oraz licznie zgromadzonych mieszkańców. Organizacje kombatanckie oraz rumskie szkoły wystawiły poczty sztandarowe. Po mszy złożono kwiaty na grobie poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy, a także na grobie Hipolita Roszczynialskiego, zamordowanego w 1939 roku w Piaśnicy wójta gminy Rumia.

Złożono także kwiaty pod obeliskiem poświęconym bohaterom walk z faszyzmem niemieckim w latach 1939–1945, ofiarom hitlerowskiego terroru zamęczonym w więzieniach, obozach koncentracyjnych i miejscach kaźni na ziemi gdańskiej.

ZOBACZ TAKŻE:
* Historia Rumi: oczami Ludwiki Dryll [ZDJĘCIA]

Przedstawiciele władz miasta oddali także hołd zmarłemu kilka dni wcześniej (4 maja 2016) Tadeuszowi Zleśnemu, wieloletniemu prezesowi rumskiego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, którego we wrześniu 2014 roku rada miasta uhonorowała Medalem za Zasługi dla Miasta Rumi.

Z kolei we wtorek kombatanci spotkali się z Michałem Pasiecznym, burmistrzem Rumi, w Miejskim Domu Kultury. Zebrani odśpiewali rotę i minutą ciszy uczcili pamięć Tadeusza Zleśnego. – Wszyscy się cieszyli, że będzie wolność, że będzie dobrze, skończy się gehenna, wysiedlenie i rozstrzeliwania - opowiadał Edward Kisielewski, kombatant II Wojny Światowej.

ZOBACZ TAKŻE:
* Historia Rumi: Takie były początki FUO Rumia

– 8 maja byłam w okolicach Wiednia, na terenie ówczesnych Niemiec i tam nastąpiło wyzwolenie, tam ogarnęła nas ta radość - wspominała Józefa Obszyńska, obecnie członek zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, była nauczycielka i wieloletnia dyrektor szkoły.

- Spotykamy się tutaj z okazji 71. rocznicy ważnego zwycięstwa – powiedziała Józefa Obszyńska. – To był dzień, którego wyczekiwały miliony ludzi, nie tylko na frontach. My pamiętamy wojnę i zależy nam, by dla młodych ludzi hasło „Nigdy więcej wojny” nie było tylko pustymi słowami. By Wolność, Honor i Ojczyzna były bliskie każdemu młodemu człowiekowi.

ZOBACZ TAKŻE:
* Historia Rumi: - W Janowie, gdzie stoją bloki, były kiedyś łąki

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto