Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Wejherowie pokazuje zdjęcia

Mat. Starostwa Powiatowego w Wejherowie
W powiatowym muzeum można oglądać "Zdjęcia z przełomu wieków". Konserwowane są tam też materiały Majkowskich.

- „Majkowscy” powrócili do Wejherowa - mówi z zadowoleniem Jacek Thiel, członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego. Zgodnie z planem do powiatowego Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej zostały przywiezione zbiory po konserwacji przeprowadzonej w ramach projektu „Konserwacja rysunków, negatywów i diapozytywów z kolekcji rodowej Franciszki i Aleksandra Majkowskich”.

- Prace trwały od maja 2016, udało się je przeprowadzić dla łącznie 450 obiektów; rysunków i szablonów na haft oraz negatywów szklanych i celuloidowych - informuje Jacek Thiel.

Konserwację przeprowadziła specjalistyczna firma ze Szczecina Renova-Art reprezentowana przez Justynę Wdowiak, a prace nadzorował pod względem merytorycznym i technologicznym dyplomowany konserwator skóry i papieru Jarosław Sianko, kierownik pracowni konserwacji Archiwum Państwowego w Gdańsku, będący także przewodniczącym komisji przyjmującym zbiory po konserwacji. Kustosze wejherowskiego muzeum Benita Grzenkowicz-Ropela i Maciej Kurpiewski potwierdzili profesjonalne i zgodne z założeniami wykonanie prac restauratorskich.

Co ważne, zbiory zostaną udostępnione zwiedzającym. Stanie się to jeszcze w tym roku. - Okazją do tego będzie wystawa przygotowywana z okazji pięćdziesiątej rocznicy śmierci Franciszki Majkow-skiej - zapowiada członek Zarządu Powiatu Wejherow-skiego.

Dodajmy, że projekt konserwacji został zrealizowany dzięki wsparciu pochodzącemu m.in. od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który dołożył 45 tysięcy złotych. Tymczasem od minionej środy w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie można oglądać wystawę „Zdjęcia z przełomu wieków. Hermann Ventzke (1847 -1936) w drodze kamerą płytową”.

Wernisaż odbył się w środę, a otwarciu wystawy towarzyszył koncert „Miłość, kokieteria, tęsknota, dramat” z cyklu „Akademia w Pałacu”.

Autor fotografii, Herman Ventzke pochodził z osady znajdującej się w okolicach Czarnego (obecnie w granicach miasta) w powiecie człuch-owskim. Od 1870 roku, przez 66 lat mieszkał i pracował jako nauczyciel rysunku w miejscowości Rathenow, nad rzeką Hawelą około 90 kilometrów na zachód od Berlina. Pod koniec lat 70 XIX wieku Ventzke rozpoczął działalność fotograficzną. Odwiedzał region dolnego biegu Wisły uwieczniając na szklanych płytach m.in. Gdańsk, Toruń, Grudziądz, Kwidzyń. Szczególną uwagę fotografika przyciągał Malbork i siedziba wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego. Z tego właśnie miejsca właśnie pochodzi większość zdjęć wykonanych przez Hermana Ventzke na terenie Prus Zachodnich.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto