Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli w Rumi 2023. Barwny korowód przemaszerował ulicami miasta | ZDJĘCIA

Artur Baran
Artur Baran
W przemarszu jak zwykle wzięły udział tłumy mieszkańców Rumi
W przemarszu jak zwykle wzięły udział tłumy mieszkańców Rumi UM Rumia
W piątek, 6 stycznia 2023 roku, tradycyjny Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Rumi. Jak zwykle w uroczystości wzięły udział setki mieszkańców miasta. W galerii zdjęć możecie zobaczyć fotorelację z wydarzenia.

Orszak Trzech Króli w Rumi, 6.01.2023 r.

Barwny korowód z okazji święta Objawienia Pańskiego ponownie przeszedł ulicami Rumi.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pw. bł. Edmunda Bojanowskiego i św. Antoniego Padewskiego. Następnie Orszak Trzech Króli przeszedł głównymi ulicami miasta: Fredy, Sędzickiego, Żwirki i Wigury, Ceynowy, aby zakończyć przemarsz pod pomnikiem św. Jana Pawła II,

Wydarzenie uświetniło wiele artystycznych atrakcji. Nie zabrakło pokłonu Trzech Króli, recitalu kolędowego w wykonaniu Agnieszki Skawińskiej i Krzysztofa Brzozowskiego, czy choćby poczęstunku.

Organizatorem była Fundacja Słowo we współpracy z Urzędem Miasta Rumi i Starostwem Powiatowym w Wejherowie.

Orszak Trzech Króli na świecie

Orszak Trzech Króli, który został zapoczątkowany w Warszawie w styczniu 2009 roku, a w ostatnich latach przeszedł ulicami setek miast w Polsce, od kilku lat pojawia się również poza Polską na kilku kontynentach. Jest w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W każdym z miejsc ma swój niepowtarzalny klimat związany z kulturą, obyczajami, pogodą i frekwencją. Odbywa się w siarczystym mrozie, czy w słonecznej letniej aurze, uczestniczą w nim dorośli i dzieci ze szkół oraz całe parafie. Wszystkim przyświeca wspólny cel – świętowanie tajemnicy Objawienia Pańskiego i śpiewanie kolęd. W rytmie lokalnych kultur wędruję, aby zaznaczyć, że Bóg przyszedł do każdego człowieka.

Orszak na świecie odbywa się najczęściej w dniach poprzedzających 6 stycznia, gdyż nie wszędzie Uroczystość Objawienia Pańskiego jest dniem wolnym od pracy.

Pierwszym krajem, który dołączył do Polski w organizacji Orszaku była Ukraina. Podczas srogiej zimy w Kamieńcu Podolskim na zakończenie pierwszego poza granicami Polski Orszaku Trzech Króli, miejscowy biskup wyrażał wdzięczność za inicjatywę, która stała się wyrazem jedności chrześcijan. Do orszaku bowiem dołączyli tam grekokatolicy, a wyznawcy prawosławia pomogli w organizacji wydarzenia odśnieżając plac, na którym odbył się orszak. Na Ukrainie Orszak odbył się również we Lwowie oraz sześciokrotnie w Żytomierzu.

W kolejnych latach Orszak Trzech Króli odbył się w wielu innych krajach Europy, w tym m.in.: w Anglii, w Edynburhu w Szkocji (Edynburg), Niemczech (Monachium), Austrii (w dwóch miejscowościach, jedną z nich jest Weisenkirschen in der Wachau) w Rumunii (w dwóch miejscowościach, jedną z nich jest stolica Bukareszt), we Francji (Lissieu), we Włoszech (Palermo) oraz w słowackiej Bratysławie i na Węgrzech.

W Zgorzelcu z kolei odbywa się orszak, który łączy Polskę i Niemcy. Dzięki uczestnikom orszaków po raz pierwszy od 500 lat na ulicach Gerlitz śpiewane były kolędy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto