I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi świętowało 70-lecie swojego istnienia [ZDJĘCIA]

ts
materiały I LO w Rumi/Tomasz Modzelewski
I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi liczy już 70 lat. 19 października zorganizowano jubileusz z okazji okrągłej rocznicy obchodów.

Z nastaniem roku szkolnego 1949/50 szkole w Janowie przyznano status Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej Rozwojowej.

- A więc to jest data powstania rumskiej „Alma Mater”, jedynej wtedy szkoły średniej w naszej miejscowości - przyznaje Jerzy Hoppe, późniejszy wieloletni dyrektor tej placówki.

Szkoła powstała więc na pięć lat przed nadaniem Rumi praw miejskich. W rezultacie do pierwszej w tej szkole matury, w 1953 roku, przystąpiło zaledwie kilkanaście osób, ale wydarzenie to odbiło się szerokim echem w rumskiej społeczności.

Kierowanie jedenastolatką najpierw powierzono Ignacemu Lisewskiemu. Po nim dyrektorem został Stanisław Kucharski, później Florian Kaszuba, a następnie Stefan Lipowski. Dopiero po jego kadencji rozpoczęła się budowa wszystkim doskonale znanego gmachu przy ulicy Starowiejskiej.

W nowej siedzibie

Nieotynkowany budynek, wokół ziemia i gruz, ale wewnątrz znamiona luksusu- parkiety, salka gimnastyczna, nawet stołówka- tak będą wspominać styczniową przeprowadzkę w 1956 roku późniejsi absolwenci. Dyrektorem był wtedy Michał Kułak, a po nim - Stanisław Sochocki, który kierował szkołą aż do 1984 roku. Zastąpił go Jerzy Hoppe, a po jego przejściu na emeryturę – Janusz Wolański. Od czterech lat szkołą kieruje Lucyna Penkowska.

Szybki rozwój

W ostatnich dekadach szkoła przechodziła kolejne zmiany, stając się dziś nowoczesną, świetnie wyposażoną placówką z doskonałą bazą i profesjonalną kadrą. Przez ten czas zyskała halę sportową i wielofunkcyjną strefę rekreacji. Odnowiono elewację i zmodernizowano sale lekcyjne. Dzięki staraniom władz Powiatu Wejherowskiego w sierpniu 2019 r. zakończono pierwszy etap rozbudowy, dzięki czemu liceum zyskało nową pracownię informatyczną, cztery sale do nauki języków obcych i matematyki oraz wielofunkcyjne pomieszczenie konferencyjne na poddaszu. W budynku uruchomiono też windę i nowy łącznik z obiektami sportowymi. Wciąż trwają prace budowlano – modernizacyjne, w wyniku których z początkiem roku 2020 baza szkoły wzbogaci się o nowe laboratorium fizyczno – chemiczne i bibliotekę z multimedialną czytelnią na „starym” poddaszu.

Nowoczesna szkoła z tradycjami

Obecnie liceum stawia na współpracę partnerską z uczelniami: Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską czy Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu. Realizuje projekty unijne w ramach Erasmus+ i programu PO WER, których celem jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w nauczaniu języków obcych i pracy z uczniem zdolnym. Liceum oferuje uczniom pełną gamę profili akademickich z klasami dwujęzycznymi, w których drugim językiem nauczania jest język angielski oraz umożliwia naukę kilku języków obcych, w tym hiszpańskiego i rosyjskiego. W szkole odbywają się lekcje retoryki i podstaw prawa, wiele zajęć umożliwiających wszechstronny rozwój ucznia, takich jak chór, koło teatralne, poetyckie i kaszubskie czy zajęcia sportowe. Szkoła aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności, organizując powiatowe Forum Samorządów Uczniowskich, Wojewódzką Olimpiadę Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu czy Konkurs Piosenki Miłosnej.

Jubileusz

Pięćdziesięciolecie istnienia liceum stanowiło okazję do pierwszego dużego zjazdu absolwentów i jednocześnie do sfinalizowania starań o nowego patrona. Imienia Rewolucji Październikowej szkoła pozbyła się w 1990 r., przyjmując podczas finału obchodów, w sobotę 18 września 1999 roku, patronat Książąt Pomorskich. Z okazji 60. urodzin szkoły, w 2009 roku, odbył się drugi zjazd byłych uczniów. Z kolei 19 października 2019 roku szkoła zorganizowała jubileusz z okazji 70-lecia swojego istnienia. W programie znalazła się m.in. msza św. w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych, uroczystości w szkole połączone z otwarciem nowego obiektu oraz Bal Absolwentów i Przyjaciół Szkoły.

- Jubileusz miał stać się okazją do spotkania kolejnych roczników byłych uczniów oraz przyjaciół i sympatyków szkoły. Ma też za zadanie przypomnieć, że przez siedem dekad mury liceum opuścili absolwenci, którzy stali się jego chlubą: lekarze, nauczyciele, duchowni, przedsiębiorcy, artyści i sportowcy, dyrektorzy, naukowcy, samorządowcy i dziennikarze - podkreśla dyrekcja szkoły.

Jesienny sojusznik Polaków. Dynia!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Po raz trzeci brałam udział w uroczystosciach jubileuszowych mojego liceum w Rumi. Ostatnia uroczystość 19 X 2019 r, była w moim odczuciu na niskim poziomie. Bardzo zaskoczył mnie ,ale równiez moich przyjaciół , ktorzy przybyli na uroczystość, brak wzmianki o niezyjacym już dyrektorze Stanisławie Sochockim , który był dyrektorem przez 26 lat do 1984 roku!!!! To bardzo żenujące, aby nie wspomniec ani słowem absolwenta tej szkoły i I starosty Grzegorza Szalewskiego , za kadencji którego , powstała hala sportowa przy szkole,a sama szkoła przeszła gruntowne remonty .NIe wiem , kto układał przemówienie pani obecnej dyrektor ,ale wypadła pani blado ...niestety na tle tych wspomnien...Równiez błędy w napisach , nie robiły dobrego wrazenia -cały czas przewijał się napis ILO w Rumi, a przeciez to nie ilo , tylko I LO w Rumi.

Prowadzenie całej uroczystośći przez pana w zaciasnej marynarce, było na poziomie szkoły podstawowej-bez obrazy dla szkoły podstawowej.

No cóz , szkoda ,że tak znacząca rocznica została tak okancerowana przez prowadzacych i obecnych włodarzy szkoły.

Dodaj ogłoszenie