Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rumia. Nowe oblicze Wzgórza Markowca. Podpisano umowę na realizację inwestycji

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Wzgórze Markowca w Rumi przejdzie metamorfozę. Teren zostanie przebudowany, pojawią się na nim także elementy infrastruktury służące wypoczynkowi i rekreacji. Realizacja inwestycji ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć pod koniec 2022 roku.

Wzgórze Markowca w Rumi zostanie zrewitalizowane. W piątek, 8 stycznia podpisana została umowa na realizację inwestycji między Urzędem Miasta oraz wykonawcą. Teren ten całkowicie zmieni swoje oblicze ,stając się miejscem rekreacji oraz aktywnego wypoczynku.

Rewitalizacja tego terenu to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji. W ramach niej powstanie m.in. sieć ogólnodostępnych ścieżek pieszych, schody terenowe, wieża i pomost widokowy, ścianka wspinaczkowa, trasa kolarstwa górskiego, a także obiekty małej architektury oraz oświetlenie.

Przypomnijmy, że to liczące 92 m n.p.m. wniesienie jest miejscem historycznym – znajdują się na nim resztki niemieckiej baterii obrony przeciwlotniczej. W czasie wojny miejsce to stanowiło ważny punkt strategiczny. Elementy takie jak schronu dalmierza zostaną odnowione w toku projektu Skansen fortyfikacji na Górze Markowca - Etap I, realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Wzgórze Markowca, patrząc z punktu widzenia miasta, to teren bardzo trudno dostępny, dlatego też w czasach wojennych trudno było tutaj podejść wojska – działa cały czas skutecznie odstraszały przeciwników. Dla nas jest to widok na całą perspektywę Gdyni, Półwyspu oraz Redę. Przepiękne widoki i teren bezpośrednio przy Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

– mówi Michał Pasieczny, burmistrz miasta Rumi.

Wartość rewitalizacji Zagórza, w ramach której swoje oblicze zmieni także Wzgórze Markowca, wynosi ponad 28 mln zł, z czego blisko 13 mln zł stanowi kwota dofinansowania unijnego. Koszt przebudowy samego Wzgórza to niespełna 10 milionów złotych.

Z racji wysokości, nie powtarzalności projektu jest to wyzwanie - mówi Na początku ekipy geodezyjne wytyczą obiekt w terenie, później przeprowadzone zostaną prace saperskie, ponieważ teren ten pełnił funkcję obiektu wojskowego. Następnie rozpoczną się prace podziemne – instalacje, fundamenty, a później montaże – pomostów, wież widokowych, a na końcu urządzeń służących rekreacji oraz małej architektury

– tłumaczy Waldemar Kalinowski, przedstawiciel wykonawcy inwestycji.

Prace mają się rozpocząć się jeszcze w tym roku. Zakończenie planowane jest na październik 2022 roku.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto