Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rumia. Segregacja (nie) zawsze poprawna. Najczęstsze błędy mieszkańców

Alicja Choinka
Alicja Choinka
UM Rumia
Pomimo propagowania segregacji odpadów oraz wielu działań edukacyjnych w Rumi w dalszym ciągu zdarza się, że mieszkańcy wyrzucają śmieci do nieodpowiednich pojemników czy worków. W ciągu jednego miesiąca problem ten dotyczył 95 nieruchomości. Jakie są najczęściej popełniane błędy?

Ilość odpadów produkowanych w Rumi rośnie z roku na rok. Szczególnie dotyczy to odpadów biodegradowalnych, wielkogabarytowych oraz popiołu. Ich segregacja jest prowadzona coraz lepiej, w dalszym ciągu jednak zdarza się, że mieszkańcy wrzucają śmieci do nieodpowiednich koszy czy worków.

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych
wskazuje nieprawidłowości zaobserwowane podczas odbioru odpadów w raportach dobowych, które codziennie trafiają do Urzędu Miasta. Zdarza się to najczęściej w przypadku zabudowy wielorodzinnej, gdzie każdy wyrzucający śmierci pozostaje anonimowy.

Tylko w sierpniu tego roku problem ten dotyczył mieszkańców 95 nieruchomości, gdzie tzw. odpady zielone trafiały do pojemników przeznaczonych na odpady biokuchenne, a w workach na szkło, makulaturę i plastik gromadzone były odpady zmieszane

– informuje rumski magistrat.

Nieprawidłowa segregacja generuje zwiększone koszty dla miasta, a co za tym idzie – mieszkańców. Przyczynia się do tego różnica pomiędzy cenami odbioru poszczególnych frakcji odpadów, jak i koszty generowane przez procedurę reklamacyjną.

W przypadku ujawnienia błędów w segregacji pracownicy firmy wywozowej umieszczając na wystawionych przed domami pojemnikach, workach lub odpadach specjalne naklejki z napisem „zła segregacja odpadów”. Wówczas śmierci nie zostaną odebrane dopóki nie będą prawidłowo posortowane.

Aby wystrzegać się błędów w segregacji należy stosować się do poniższych zasad:

• Trawy nie należy wrzucać do odpadów biokuchennych, jest to tzw. odpad zielony;

• Zebranych w ogródku owoców nie należy wrzucać do odpadów zielonych, jest to tzw. odpad biokuchenny;

• Styropianu budowlanego nie należy wrzucać do metali i tworzyw sztucznych, jest to odpad budowlano-rozbiórkowy;

• Styropianu opakowaniowego nie należy wrzucać do odpadów budowlano-rozbiórkowych, powinien on trafiać do frakcji metali i tworzyw sztucznych;

• Kartoników po mleku, sokach i napojach, czyli opakowań wielomateriałowych, nie należy wrzucać do makulatury, powinny one trafiać do frakcji metali i tworzyw sztucznych.

oprac. na podst, komunikatu UM w Rumi

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto