Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SP1 w Rumi podsumowuje setne urodziny

Longina Wojciechowska- Klecha
Dyrektor przed szkołą
Dyrektor przed szkołą

Msza święta, która miała miejsce 26 maja otworzyła uroczystości jubileuszowe rumskiej stulatki. Odbyła się przy ulicy Kościelnej, w świątyni znajdującej się niemal w sąsiedztwie budynku szkoły. Mszę św. odprawili m.in. absolwenci SP1: ks. prof. Henryk Skorowski, honorowy obywatel Rumi, ks. Brunon Borowski, honorowy obywatel Rumi oraz ojciec Alfons Labudda. Wśród zgromadzonych gości byli m.in.: poseł na Sejm RP Jan Klawiter, prof. Edmund Wittbrodt, absolwent szkoły, honorowy obywatel Rumi, prof. Danuta Marciniak – Naider, absolwentka SP1, prof. Leon Murawski, syn byłego dyrektora szkoły, Joanna Kurowska, absolwentka szkoły, honorowy obywatel Rumi.

Obecne były m.in. władze Rumi i powiatu, pomorski wicekurator oświaty, dyrektorzy szkół, placówek oświatowo-wychowawczych, kulturalnych i sportowych, zaproszeni emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, poprzednia dyrektor placówki Ewa Paczoska, przedstawiciele rodziców uczniów, a także sponsorzy uroczystości, wśród których było wielu absolwentów. Szkołę reprezentowali: dyrektor Irena Kopaczewska, wicedyrektorzy Gabriela Maliszewska oraz Alicja Bruska, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej.

Koordynatorem prac związanych z przygotowaniem uroczystych obchodów jubileuszu stulecia szkoły była wicedyrektor Gabriela Maliszewska. Scenariusz akademii napisała Małgorzata Osiadacz, autorka publikacji o szkole „Sto lat Jedynki” oraz książki „Szkoła Podstawowa Nr1 w Rumi we wspomnieniach jej absolwentów i nauczycieli” (pierwsze wydanie w 2002r.) W realizację uroczystego apelu zaangażowała się Izabela Kasprzycka-Buc, która przygotowała filmiki i zdjęcia z życia szkoły, wyświetlane w czasie akademii na ekranie ponad sceną.

Po uroczystej inauguracji uroczystości w kościele, zaproszeni goście zostali powitani chlebem i solą w murach szkoły. Dyrektor Irena Kopaczewska otworzyła uroczystość, witając wszystkich obecnych i zapraszając do obejrzenia programu artystycznego.

Scenariusz uroczystości został osadzony na wspomnieniach absolwentów szkoły, które przeplatane były poezją , muzyką, tańcem i śpiewem. Część muzyczną przygotowała Anna Szczygielska, zaś autorką scenografii była Magdalena Bielińska. Zarówno żywe słowo, jak muzyka i taniec śpiew na długo pozostaną w pamięci widzów.

W scenariuszu przywołano historię szkoły, która z maleńkiej jednoizbówki rozrosła się do budynku obecnych rozmiarów i której koleje były dramatyczne w czasie II wojny światowej. Zaznaczono zmiany nazwy placówki - w 1974 r. otrzymała imię Franciszka Zubrzyckiego, a od 1994 r. jej patronem jest Józef Wybicki. Patriotyzm wyraźnie wpisany jest w historię szkoły, co zaznaczyli absolwenci, na wspomnieniach których oparto scenariusz. Podkreślili, że szkoła ta była i jest miejscem, do którego chce się powracać, przytulnym i ciepłym, z rodzinną atmosferą.

Zmieniły się warunki nauczania, przybory szkolne, rzeczywistość, ale uczniowie żyją swoją szkołą, nauczyciele pielęgnują tradycję i dbają o łączność przeszłości z teraźniejszością.

W 1932 roku chór szkolny zaśpiewał w czasie uroczystych obchodów Święta Morza Prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu w Gdyni. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych uczniowie pod opieką nauczyciela historii Gabrieli Maliszewskiej brali udział w obchodach tego święta, wrzucając do morza z pokładu statku własnoręcznie uplecione wianki. To piękny przykład kontynuacji tradycji.

Szkoła wyrosła z kaszubskich korzeni, toteż nie zabrakło elementów regionalnych w scenariuszu. Uczniowie ubrani w kaszubskie stroje wykonali piosenkę „Jestem Kaszubą” oraz zaprezentowali po kaszubsku wiersz o ojczyźnie. Przygotowała ich Małgorzata Dmowska.

Na zakończenie akademii przypomniano, że SP1 to najstarsza placówka oświatowa Rumi i wyszło z niej wielu znakomitych absolwentów, ludzi nieprzeciętnych. Wśród nich są: przedstawiciele świata nauki, inżynierowie, lekarze, nauczyciele, kapłani, prawnicy, lekarze, sportowcy, artyści. A poza tym – ludzie uczciwie zarabiający na chleb, solidni fachowcy, urzędnicy, przedsiębiorcy, rzemieślnicy, rolnicy, którzy tej szkole zawdzięczają to, kim są dzisiaj.

Są dumni ze swojej Jedynki i głośno o tym mówią, nie wstydząc się rozrzewnienia i łezki w oku. To nic, że szkoła dawniej mała, że Rumia kiedyś była niewielka. O wielkości tej placówki zdecydowali pedagodzy, służąc uczniom swoją wiedzą, dzieląc się sercem, wprowadzając w świat, tworząc niepowtarzalną atmosferę i prawdziwie rodzinny klimat. Można było usłyszeć, że tutaj chce się powracać, tu jest po prostu jak w domu.

Po zakończeniu części artystycznej nastąpiły gratulacje, były liczne życzenia, kwiaty oraz upominki. Szkołę - w świetle jupiterów ze sceny - dobrze wspominali profesorowie Danuta Marciniak –Naider, Edmund Wittbrodt, Henryk Skorowski, ksiądz Brunon Borowski i ojciec Alfons Labudda. Wiele ciepłych i serdecznych słów wypowiedziała znana aktorka Joanna Kurowska. Inni goście, którzy zabrali głos, życzyli placówce następnych owocnych stu lat.

Potem odbyło się okolicznościowe małe przyjęcie w stołówce. Panowała radosna atmosfera, wspominano przeszłość, porównywano ją z teraźniejszością. Słychać było powitalne okrzyki – bo tak pozdrawiali się ludzie, którzy spotkali się po bardzo wielu latach.

Na starannie przygotowanych wystawach można było podziwiać niezwykłe eksponaty: stare mundurki szkolne, świadectwa, książki, zeszyty, dzienniki lekcyjne, urzędowe pieczątki, fotografie, specjalnie przygotowane makiety budynku szkolnego oraz ekslibrisy wykonane przez uczniów. Cały budynek ozdabiały okolicznościowe gazetki i laurki.

Na dwóch niezwykłych stoiskach można było kupić koszulkę z jubileuszowym logo placówki, a także publikacje o szkole pióra Małgorzaty Osiadacz. Każdy mógł gęsim piórem zapisać życzenia dla Jubilatki oraz uwiecznić swoją obecność wpisem w pamiątkowej księdze.

Można też było zobaczyć kaszubskie tańce w wykonaniu uczniów oraz posłuchać kaszubskiej kapeli Manijoce. W szkole pojawili się dawni uczniowie, czasem nawet z własnymi dziećmi, którzy razem ze swoimi nauczycielami wędrowali śladami przeszłości.

***

Zobacz także:
Wielkie gwiazdy futbolu zagrają na polskich boiskach. Oto najgłośniejsze nazwiska mistrzostw Europy do lat 21

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto