Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ILO w Rumi. „Pozytywna” inicjatywa samorządu uczniowskiego na czas pandemii

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
W ramach akcji „#dobrzeosobie” nastolatki nagrywały krótkie filmiki video, a  efekty udziału w poszczególnych kampaniach można już zobaczyć na stronach facebook'owych samorządu, jak i szkoły
W ramach akcji „#dobrzeosobie” nastolatki nagrywały krótkie filmiki video, a efekty udziału w poszczególnych kampaniach można już zobaczyć na stronach facebook'owych samorządu, jak i szkoły Screeny z video uczniów I LO
Okres zdalnego nauczania stanowi wyzwanie nie tylko dla nauczycieli, ale i uczniów oraz ich rodziców. Jak zorganizować sobie przestrzeń do nauki, efektywnie realizować zadania zlecane przez nauczycieli i motywować się do działania? Zadanie jest trudne, więc samorząd uczniowski „Książąt” postanowił przeprowadzić akcję, która skupiłaby się na podkreśleniu pozytywnych elementów.

– Bardzo nam zależało na tym, aby nasza inicjatywa miała lekką formułę, aby nie zniechęcała ilością zadań do wykonania, ale właśnie motywowała, a przy okazji skłaniała też do chwili refleksji i zadumy nad tym specyficznym okresem w naszym życiu – tłumaczy ideę Maciej Krefft, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w I LO im. Książąt Pomorskich w Rumi.

I tak powstał Pozytywny Tydzień w I LO. Nastolatki przygotowały zadania na cały tydzień, w których zachęcali do udziału w poszczególnych elementach. Wyniki przeprowadzonej akcji zaskoczyły wszystkich.

– Liczba otrzymanych relacji, zdjęć i filmów była ogromna – relacjonuje Maciej Krefft. - I nie tylko uczniowie wzięli udział w tej akcji, włączyli się również nauczyciele, co tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że pozytywne inicjatywy są potrzebne w naszym życiu, że o rzeczach dobrych trzeba mówić głośno.

Pozytywne zadania do zrobienia

W zadaniu „Natura” samorząd zachęcał do opisania miejsca związanego z naturą, do którego udajemy się w czasie pandemii, i gdzie dobrze się czujemy. Miejsca, w którym można się zrelaksować i choć na chwilę zapomnieć o problemach. Okazało się, że takie miejsce każdy z nas posiada, począwszy od sadu obok domu, a skończywszy na okolicznym lesie.

Z kolei zadanie „Krzyżówka” polegało na jej rozwiązaniu i odgadnięciu hasła „Uśmiech”. W drugiej części należało odpowiedzieć, co wywołuje uśmiech na twarzy w czasie pandemii.

Zadanie „Nauczyciel” w trakcie Pozytywnego Tygodnia stało się... ulubionym.

– Miało pokazać, że uczniowie doceniają pracę nauczycieli, którzy również doświadczają trudnego czasu. Ilość serdecznych słów, płynących w stronę wybranych przez uczniów nauczycieli, radowała nasze serca – mówi przewodniczący samorządu uczniowskiego w I LO w Rumi.

Wszystkie prace zostały zebrane razem i – poprzez dziennik elektroniczny – wysłane do adresatów. Jak się okazało miłe słowa na początku tygodnia były strzałem w dziesiątkę.

„Książęta” są prospołeczni

Na zadaniach do wykonania przedsięwzięcie się nie skończyło. Podczas „Pozytywnego tygodnia w I LO” uczniowie mieli również możliwość przyłączenia się do jednej z dwóch prowadzonych w tym czasie kampanii społecznych.
Pierwsza z nich polegała na przygotowaniu żonkili w ramach przedsięwzięcia „#AkcjaŻonkile” i pokazania – zgodnie z jej przesłaniem, – że „#ŁączyNasPamięć” (nastolatki przygotowywały kwiaty, które są symbolem wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, ponieważ właśnie tego dotyczyło całe wydarzenie).

Druga kampania zatytułowana „#dobrzeosobie” polegała na nagraniu filmiku lub napisaniu za co lubimy siebie.

– Miała poniekąd zmienić nasze nastawienie, ponieważ na co dzień myślimy bardziej o tych negatywnych cechach, a w tym zadaniu miało być zupełnie inaczej, i faktycznie było – cieszy się przewodniczący samorządu uczniowskiego.

Jak wypadła całość? „Pozytywny tydzień w I LO” miał przede wszystkim wprowadzić mnóstwo pozytywnych emocji do życia... – i tak się stało – podsumowuje wszystko w swojej notatce Samorząd Uczniowski w I Liceum Ogólnokształcącym im. Książąt Pomorskich w Rumi. - Kiedy otrzymujemy wiadomości od uczniów i nauczycieli z podziękowaniami, wiemy, że było warto. O rzeczach dobrych warto mówić, najgłośniej jak tylko można.

– Cieszy mnie podejmowanie takich aktywizujących całą szkolną społeczność inicjatyw, zwłaszcza w tych trudnych dla wszystkich czasach – dodaje Lucyna Penkowska, dyrektor I LO w Rumi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto