Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myślenie to główny czynnik decydujący o wygranej. Dawid Ośródka o grze Hex - Mine

Alicja Choinka
Alicja Choinka
W Stacji Kultura odbyła się trzecia edycja Comic Con. Na jednym ze stoisk można było zagrać w grę ,,Hex - Mine”. Rozmawiamy z jej twórcą - Dawidem Ośródka.

Na ten moment gra jest w fazie prototypu oraz testów. Cały czas wprowadzane są jeszcze pewne zmiany i urozmaicenia. Obecna wersja kafelków została wykonana ręcznie. Docelowo będą one drukowane. Powodem wykonania ręcznego były częste zmiany i konieczność użycia grubego kartonu

- mówi Dawid Ośrodka, autor Hex – Mine.

Aktualnie skupiam się głównie na mechanice gry, czyli sposobie w jaki działa gra, jakie są reguły, zasady. Najważniejsze jest to, aby gra była zbalansowana, tak by gracze mieli poczucie realnego wpływu na jej przebieg. Liczą się głównie ich decyzje, nie losowość, chociaż występuje ona w grze w pewnym stopniu. Wówczas jest ciekawiej, nie można grać na pamięć, każda gra jest inna. Pewne zdarzenia, które ciężko przewidzieć, pojawiają się w zależności od sytuacji. Jest to gra strategiczna, wymaga zatem myślenia i to ma być tym głównym czynnikiem decydującym o wygranej. Gra nie zawiera kostek, nie są one potrzebne

- dodaje.

Skąd wziął się pomysł na stworzenie gry?
Lubię Hexy, dlatego też nasunęła mi się taka idea, aby stworzyć grę tego typu. Zacząłem rozwijać pomysł, aż z czasem wyklarowała się pewna forma, która jest od pewnego czasu dostępna w postaci grywalnej. W przeszłości grałem w różne gry, głównie jednak elektroniczne. Wówczas nie było jeszcze takiego boomu na planszówki tak jak teraz, nie było także takiej dostępności.

Mógłby Pan przybliżyć pojęcie ,,hexy”?

Hex jest to sześciokąt foremny. Przykładem struktury złożonej z hexów jest plaster miodu. W grze budujemy z nich krajobraz kopalni złota, który jest rozszerzany w trakcie gry. Plansza, którą budujemy za każdym razem jest inna. Każdy kafelek reprezentuje korytarz kopalni, w którym może być torowisko lub fragment rzeki. Jest także kafelek specjalny ze złożami. Wydobywamy w nich złoto oznaczając złoże swoim żetonem. Mechanika jest następująca - mamy rundy, na końcu których liczymy, ile mamy swoich żetonów na różnych złożach i tyle złota dostajemy. Są jeszcze karty akcji i duch, który straszy.

Jak wygląda przebieg gry?
W Hex-Mine może grać od 2 do 6 osób. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości złota i powrót do miejsca startowego w określonym momencie, zanim kopalnia się zawali. Gra jest podzielona na rundy, możemy wybrać rozgrywkę krótką, średnią lub długą. Gra krótka to 5 rund – do końca piątej trzeba więc zdążyć wrócić. Jeżeli ktoś nie zdąży, to nawet jeżeli ma najwięcej złota, przegra. Spośród osób, które zdążą wygrywa ta, która ma najwięcej złota.
Każda runda podzielona jest na kolejki, w których możemy wykonywać różne akcje. Są to: dokładanie nowych kafelków, czyli rozbudowa krajobrazu, poruszanie się pionkiem (np. w celu przejęcia złoża). Mamy także specjalne karty akcji, które możemy zagrać na innego gracza, tzn. możemy mu taką kartę ofiarować, przy czym nie wie on, co na niej jest. Na takiej karcie może znajdować się coś dobrego, złego lub zależnego od kontekstu. Dana osoba może przyjąć lub odrzucić kartę. Jeżeli przyjmie, musi wykonać to, co na niej jest, jeżeli odrzuci – musi to zrobić osoba, która dała kartę. Czwarta akcja to zagranie ataku duchem. Następuje to w określonych okolicznościach. Duchem można atakować innych graczy i przejmować ich złoto czy żetony ruchu. Zasady mogą ulec zmianie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto