Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli 2023 przejdzie ulicami Rumi. Sprawdźcie, którymi drogami przemaszerują wierni

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Tak wyglądał Orszak Trzech Króli w Rumi w 2019 roku.
Tak wyglądał Orszak Trzech Króli w Rumi w 2019 roku. archiwum PolskaPress
W piątek 6 stycznia 2023 roku Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Rumi. Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą o godzinie 11 w Kościele pw. bł. Edmunda Bojanowskiego i św. Antoniego Padewskiego.

Orszak Trzech Króli w Rumi

Następnie Orszak Trzech Króli przejdzie głównymi ulicami miasta: Fredy, Sędzickiego, Żwirki i Wigury, Ceynowy i zakończy przemarsz pod pomnikiem św. Jana Pawła II, gdzie przewidziano między innymi artystyczne atrakcje: pokłon Trzech Króli, recital kolędowy Agnieszki Skawińskiej i Krzysztofa Brzozowskiego oraz poczęstunek.

Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Słowo we współpracy z Urzędem Miasta Rumi i Starostwem Powiatowym w Wejherowie.

Orszak Trzech Króli na świecie

Orszak Trzech Króli, który został zapoczątkowany w Warszawie w styczniu 2009 roku, a w ostatnich latach przeszedł ulicami setek miast w Polsce, od kilku lat pojawia się również poza Polską na kilku kontynentach. Jest w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W każdym z miejsc ma swój niepowtarzalny klimat związany z kulturą, obyczajami, pogodą i frekwencją. Odbywa się w siarczystym mrozie, czy w słonecznej letniej aurze, uczestniczą w nim dorośli i dzieci ze szkół oraz całe parafie. Wszystkim przyświeca wspólny cel – świętowanie tajemnicy Objawienia Pańskiego i śpiewanie kolęd. W rytmie lokalnych kultur wędruję, aby zaznaczyć, że Bóg przyszedł do każdego człowieka.

Orszak na świecie odbywa się najczęściej w dniach poprzedzających 6 stycznia, gdyż nie wszędzie Uroczystość Objawienia Pańskiego jest dniem wolnym od pracy.

Pierwszym krajem, który dołączył do Polski w organizacji Orszaku była Ukraina. Podczas srogiej zimy w Kamieńcu Podolskim na zakończenie pierwszego poza granicami Polski Orszaku Trzech Króli, miejscowy biskup wyrażał wdzięczność za inicjatywę, która stała się wyrazem jedności chrześcijan. Do orszaku bowiem dołączyli tam grekokatolicy, a wyznawcy prawosławia pomogli w organizacji wydarzenia odśnieżając plac, na którym odbył się orszak. Na Ukrainie Orszak odbył się również we Lwowie oraz sześciokrotnie w Żytomierzu.

W kolejnych latach Orszak Trzech Króli odbył się w wielu innych krajach Europy, w tym m.in.: w Anglii, w Edynburhu w Szkocji (Edynburg), Niemczech (Monachium), Austrii (w dwóch miejscowościach, jedną z nich jest Weisenkirschen in der Wachau) w Rumunii (w dwóch miejscowościach, jedną z nich jest stolica Bukareszt), we Francji (Lissieu), we Włoszech (Palermo) oraz w słowackiej Bratysławie i na Węgrzech.

W Zgorzelcu z kolei odbywa się orszak, który łączy Polskę i Niemcy. Dzięki uczestnikom orszaków po raz pierwszy od 500 lat na ulicach Gerlitz śpiewane były kolędy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto