Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rumia. 5 lat Centrum Integracji Społecznej. Przed jednostką kolejne działania

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Centrum Integracji Społecznej w Rumi ma już 5 lat. W zakresie działań jednostki, która zajmuje się przede wszystkim pomocą w zakresie powrotu na rynek pracy, znajdują się także inne inicjatywy, w tym m.in. streetworking i wolontariat. Obecnie CIS przygotowuje się także do akcji obejmującej pomoc ludności z Ukrainy.

W lutym br. Centrum Integracji Społecznej w Rumi obchodziło swoje piąte urodziny. Jednostka ta powołana w celu aktywizacji zawodowo-społecznej mieszkańców, w codziennej działalności realizuje także zadania gminy. Pracownicy jednostki chętnie angażują się we wszystkie akcje pomocowe.

Pierwszym z takich zadań jest piecza nad mieszkańcami , którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej spowodowanej m.in.utratą pracy, niepełnosprawnością czy bezdomnością. Okres pandemii spowodowanej rozprzestrzenianiem się śmiercionośnego wirusa rzeczywiście spowodował bardzo duży ruch na rynku pracy. Wiele działalności pozamykało się, więc ludzie zostali pozostawieni bez środków do życia. Gmina Miejska Rumia dzięki powołaniu wcześniej CIS potrafiła poradzić sobie z tym problemem

– mówi Karolina Rydzewska, koordynator reintegracji zawodowej i społecznej w CIS.

W roku 2021 Centrum Integracji Społecznej pozyskało 285 tysięcy złotych dofinansowania z Funduszu Pracy. Są to pieniądze dedykowane stricte uczestnikom CIS.

W pewien sposób uniemożliwiamy przejście na pomoc społeczną

– stwierdza Karolina Rydzewska.

W naszej gminie następuje naturalna selekcja. Pracownik socjalny przeprowadza wywiad z osobą, która trafia do MOPS. Na jego podstawie wstępnie określa problem. Jeżeli nie wynika on z niepełnosprawności bądź innych, poważnych czynników uniemożliwiających wejście na rynek pracy, taka osoba jest kierowana do nas. Powstrzymujemy rozdawnictwo i utrzymywanie wszystkich mieszkańców „na garnuszku” Ośrodka. Uzależnianie społeczeństwa od Ośrodków Pomocy nie jest niczym dobrym , ani dla obywatela ani dla finansów państwa. MOPS powinien wspierać osoby, które z różnych powodów nie mogą wejść na rynek pracy, osoby starsze oraz chore. Zdrowi obywatele powinni pracować.

Centrum Integracji Społecznej wspiera uczestników w aktywizacji zawodowej poprzez przyuczanie do zawodu u lokalnych pracodawców. Osoba oddelegowana do przyuczenia może następnie podjąć pracę. Każdy uczestnik Centrum objęty jest pełnym ubezpieczeniem, a także otrzymuje świadczenie pieniężne i ciepły posiłek. Jednostka zapewnia także niezbędne do praktyki i zatrudnienia badania. Uczestnictwo w praktyce zawodowej w ramach Centrum Integracji Społecznej wliczane jest do lat pracy.

Są zawody, które wymagają przygotowania praktycznego tak jak m.in. zawód opiekunki osób starszych. Stworzyliśmy możliwości dla mieszkańców ,którzy chcą pracować w tym zawodzie a nie mają wymaganego doświadczenia. Dzięki porozumieniom zawartym pomiędzy CIS a pracodawcami ,w tym wypadku, Domami Seniora, przyuczają się do zawodu i pozostają na rynku pracy ze zdobytym doświadczeniem.

Oprócz wspomnianej aktywizacji zawodowej CIS zajmuje się także remontami w placówkach oświatowych oraz innych gminnych jednostkach.

Dzięki działalności naszego warsztatu uczestnicy mogą nabyć praktyczną wiedzę

– mówi koordynator.

Tej praktyki możemy mieć coraz więcej dzięki gminie i jej zadaniom. Zabezpieczamy szkoły kadrowo w ramach praktycznej nauki zawodu. Warto podkreślić, że nasz instruktor zawodu ma, również, wszystkie niezbędne uprawnienia. Może nauczyć uczestników zarówno hydrauliki, jak i elektryki, elementów remontowo-naprawczych, malowania, stolarstwa itp. Są to takie zawody, które wymagają przygotowania praktycznego. Na rynku jest coraz mniej specjalistów. W każdym roku obserwuje wykaz zawodów deficytowych w naszym województwie. Jednymi z ważniejszych są te powiązane z budownictwem, remontami, usługami. Cieszymy się, że możemy połączyć te dwie sfery – zadania gminy z nauką zawodu.

Od ponad dwóch lat w godzinach popołudniowych prowadzony jest streetworking i wolontariat. Każdy z pracowników jednostki działa razem z podopiecznymi, niekoniecznie związanymi z CIS. Wśród działań podjętych Centrum są także niecodzienne zadania, takie jak remont kaplicy cmentarnej.

Dzięki działalności rumskiego CIS na rynek pracy weszło 48 osób, w tym 26 w okresie pandemii. Przez cały czas poszerzana jest oferta zawodów, do których przyuczani są uczestnicy projektu. W przypadku każdej osoby badane są predyspozycje zawodowe.

Sprawdzamy, co dana osoba chciałaby robić w życiu

– mówi Karolina Rydzewska.

Wychodzimy z założenia, że jeżeli ktoś będzie zajmował się tym, co lubi, będzie robił to dłużej, z większą pasją, a my jesteśmy od tego, żeby mu pomóc.

Taki był rok 2021

Jak podkreśla Karolina Rydzewska, jedną z najważniejszych inicjatyw CIS podjętych w ubiegłym roku było założenie Punku Pomocy Okresowej. Skrzyneczka, w której znajdują się różnego rodzaju środki higieniczne, znajduje się w ogólnodostępnym, ale ustronnym miejscu na terenie posesji Centrum.

O problemie ubóstwa menstruacyjnego w ogóle się nie mówi. Jest to temat bardzo wstydliwy, kłopotliwy. Jak wynika z diagnozy przeprowadzonej przeze mnie ten problem, również, w Rumi jest bardzo duży.

W 2021 roku w CIS odbyły się m. in. warsztaty o tematyce uzależnień czy dotyczące zdrowego żywienia. Przez cały czas trwania pandemii pracownicy instytucji wspierają osoby przebywające na kwarantannie.

Centrum Integracji Społecznej świadczy także dostępną w szerokim zakresie pomoc psychologiczną, z której, m.in. w okresie nasilonej pandemii korzystać mogli wszyscy będący w potrzebie, nie tylko uczestnicy projektu. Uruchomiona została, również, bezpłatną infolinia. Świadczone jest także wsparcie wytchnieniowe dla rodziców, których dzieci chorują m.in. za zespół FAS.

Staramy się rozwijać działalność Centrum

– mówi koordynator.

Napisałam program Preintegracji zawodowej wśród dzieci i młodzieży. Ma on na celu zbliżyć je do świata zawodów po to, aby, po pierwsze łatwiej było im wybrać profesję, a po drugie – uniemożliwić szerzenie się patologii społecznej i naturalnego dziedziczenia po rodzicach, którzy niekoniecznie czują potrzebę pracy. W ramach programu prowadzimy zajęcia zarówno z dziećmi w wieku 4,5,6 lat jak i młodzieżą szkolną.

Obecnie jednostka przygotowuje się do podjęcia kolejnej inicjatywy.

Przed nami kolejna akcja – wsparcie ludności pochodzącej z Ukrainy. CIS z Ustawy może aktywizować społecznie i zawodowo uchodźców. Jesteśmy gotowi na ich przyjęcie z nauka języka polskiego w stopniu podstawowym – komunikacyjnym. Organizujemy, również, zbiórkę rzeczy i żywności. Zgłaszają się już do nas rodziny, które trafiają do rumskich mieszkańców

– tłumaczy Karolina Rydzewska.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto