Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rumia uczci 74. rocznicę powstania warszawskiego. Co będzie działo się 1 sierpnia?

TM
Jutro (środa, 1 sierpnia) będziemy obchodzić rocznicę Powstania Warszawskiego. Także Rumia pamięta o wydarzeniach, które miały miejsce w 1944 roku.

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego w Rumi. Zdjęcia z minionych lat - powyżej

- O godzinie 17.00 złożone zostaną kwiaty przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej, a o godzinie 18 rozpocznie sie msza św. w kościele w Białej Rzece - informuje Ariel Sinicki, przewodniczący Rady Miejskiej Rumi.

Uruchomione zostaną również syreny miejskie. - W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, 1 sierpnia 2018 o godz. 17.00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena – sygnał ciągły, trwający 1 minutę). Godzina "W" była początkiem powstania warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze Armii Krajowej z całej Polski, a także cywile. Tego dnia warto się więc zatrzymać i skierować myśli ku tym, którzy 74 lata temu, przez 63 dni, walczyli za naszą wolność. Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach - przypomina rumski magistrat.

Pomnik Armii Krajowej w Rumi

Jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce w listopadzie 2014 i było częścią rumskich obchodów Narodowego Dnia Niepodległości. - Armia Krajowa działała na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, okupowanej przez faszystowskie Niemcy oraz ZSRR. To była największa na świecie podziemna armia w historii tego konfliktu - mówił historyk i ówczesny wiceburmistrz Rumi Leszek Kiersznikiewicz. - Dołóżmy wszelkich starań, aby ten fenomen, niestety mało znany na świecie i często niedoceniany w kraju, zajął należne mu miejsce w naszej pamięci i historii.

Pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej stanął na wniosek kombatantów. - Widziałem inne takie pomniki, ale ten jest najładniejszy - przyznał nieżyjący już Tadeusz Zleśny, który dowodził rumskimi kombatantami.

W uroczystym odsłonięciu uczestniczyło ponad stu mieszkańców, a także m.in. przedstawiciele Marynarki Wojennej, radni ze wszystkich ugrupowań. Pomnik poświęcił ks. Andrzej Gierczak, proboszcz parafii pw. Bł. Edmunda Bojanowskiego i Św. Antoniego Padewskiego.

***
ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto