Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum nr 4 w Rumi rozmawia z komendantem Centrum Przygody [ZDJĘCIA]

Mat. G4 w Rumi
Uczniowie z Gimnazjum nr 4 przeprowadzili wywiad z komendantem Harcerskiego Centrum Przygody w Rumi Bogdanem Formellą. Przedstawiamy fragmenty.

Na czym polega działalność ZHP na terenie Rumi i poza nią?
ZHP jest ruchem harcerskim, gdzie każdy powinien znaleźć swoje miejsce, a przede wszystkim musi lubić to co robi i umieć współdziałać w grupie, być razem z harcerzami czy zuchami, którzy mają podobne zainteresowania. I te zainteresowania próbować rozwijać nawet do tego stopnia, że np. interesując się pierwsza pomocą może to być nasz przyszły zawód, jako lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny, ratownik wodny.

Jakie są Pańskie zadania jako Komendanta Harcerskiego Centrum Przygody w Rumi?
Mam dwa zadania. Harcerstwo jest opisane programowo, jak ma to miejsce w szkole, gdzie są nauczyciele i osoby z obsługi czuwające nad np. elektrycznością, wodą, porządkiem… tak samo działa to w harcerstwie. W harcerstwie wszyscy pracujemy z dziećmi społecznie. Jest to praca na zasadzie wolontariatu i zaczyna się od wychowawcy czyli jeśli ktoś chce pracować z dziećmi musi zostać instruktorem, zdobyć stopień przewodnika, wychowawcy by móc prowadzić drużynę harcerską. Realizując różne programy, które sami sobie stwarzamy, np. ustalamy gdzie jechać, na jaki obóz, jakie sprawności zdobywać, po czym zatwierdzamy je. Drugie zadanie to rola gospodarcza. Jestem komendantem ośrodka, który zajmuje się wszystkimi innymi rzeczami, które się nie mieszczą w działalności programowej.

Jakie warunki należy spełnić, by zostać zuchem lub harcerzem?
Trzeba spełnić jeden podstawowy warunek; chcieć przyjść, zobaczyć czy to jest to coś co mnie interesuje i czy to towarzystwo, środowisko mi odpowiada, czy dobrze się w nim czuję. Jeżeli przychodzę i to mi się podoba i dobrze się czuję w gronie rówieśników to przyjdę raz, potem drugi, trzeci i potem dopiero decyduję czy chcę należeć do harcerstwa czy nie … taka ciekawostka, najstarszy instruktor harcerstwa ma 90 lat!

Jak ocenia Pan współpracę z młodzieżą z rumskich szkół?
Z młodzieżą zawsze bardzo dobrze się współpracuje. Młodzież nie ma sztucznych barier, natomiast gorzej jest jak ktoś decyduje za młodzież i wymyśla wszystko by nie współpracowała ona, jeśli tej dorosłej osoby to nie interesuje.

Wywiad przeprowadził zespół gazetki szkolnej „Ogryzek” w składzie: Roksana Albecka, Dagmara Czerwionka, Magdalena Zając, Maksymilian Blank wraz z opiekunem Dorotą Gadomską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto