Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Rumi dostali się do Parlamentu Młodych RP

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Dwóch mieszkańców Rumi zgłosiło się i dostało do Parlamentu Młodych RP. Chcą m.in. zaprezentować swoje pomysły dotyczące reformy systemu edukacji. - Trzeba być aktywnym i starać się poprawiać nie tylko swoje życie, ale i innym poprzez różnego rodzaju inicjatywy - uważa jeden z młodych rumskich parlamentarzystów.

Parlament Młodych RP to inicjatywa organizacji przez przedstawicieli młodego pokolenia Polaków parlamentarnych obrad dzieci i młodzieży z całego kraju (w wieku 15-21 lat), zebranych w celu dyskusji nad kluczowymi zagadnieniami współczesnego świata.

W tym roku poprzez specjalny formularz zgłosiło się około 230 kandydatów, spośród których organizatorzy zrekrutowali jego ostateczny skład. Wśród młodych parlamentarzystów znaleźli się mieszkańcy Rumi - Jan Górecki i Zuzanna Klasa.

Jan Górecki to uczeń pierwszej klasy o profilu matematyczno-fizycznym w III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Natomiast Zuzanna Klasa jest absolwentką tej szkoły. W tym roku przystępowała do egzaminu maturalnego.

- Wcześniej uczęszczałem do Ekologicznej Szkoły Społecznej w Rumi. Tam zdobyłem fajne podstawy, że trzeba być aktywnym i starać się poprawiać nie tylko swoje życie, ale i innym poprzez różnego rodzaju inicjatywy - opowiada Górecki.

Będą dyskutowali o edukacji i samorządach

Setka młodych Polaków w Parlamencie Młodych RP będzie obradowały nad różnymi sprawami dotyczącymi ojczyzny, w tym roku o edukacji i samorządach.

- Zuzia i ja jesteśmy w innych klubach. My w swoim widzimy kilka niedociągnięć w naszym systemie edukacji. W naszej ustawie opisujemy możliwości poprawienia tego systemu. Jednym z nich jest wprowadzenie wolnego rynku w edukacji, czy konkurencji między szkołami. Chcielibyśmy wprowadzić bon edukacyjny. Szkoły w zależności od ilości uczniów i wyników dostawałyby odpowiednią ilość pieniędzy. Obecnie szkoły otrzymują od tak po prostu pieniądze, a to naszym zdaniem obniża poziom nauczania - uważa Jan Górecki. - Chcielibyśmy także zmniejszyć podstawę programową. Dzisiejsza w szkołach podstawowych i średnich jest przeciążona. Dzięki temu nauczyciele mieliby więcej swobody do realizowania własnych ciekawych pomysłów, a nie trzymania się tylko sztywnych ram programowych - przedstawia pomysły parlamentarzysta.

W 2021 roku Parlament Młodych RP obradować będzie podczas dwóch sesji. Pierwsza sesja na początku czerwca związana jest właśnie z systemem edukacji. Kolejne posiedzenie odbędzie się w listopadzie i poświęcone będzie polityce samorządowej oraz lokalnej.

Misją parlamentu jest zrzeszanie młodych Polaków poprzez pomoc w przygotowaniu do życia w społeczeństwie obywatelskim, naukę umiejętności rzetelnego i merytorycznego formułowania argumentów oraz nabycia podstawowych umiejętności debatowania w formie parlamentarnej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto