Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 22 lat przygotowują żłóbek w Sanktuarium w Rumi

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
archiwum "Ojcowie Ministranci (oldboje)"
Kościoły w okresie świąt Bożego Narodzenia zdobią żłóbki. Jedna z okazalszych konstrukcji zajmująca około 40 m kwadratowych znajduje się w Sanktuarium w Rumi. W naszej galerii zobaczcie, jak prezentuje się tegoroczny żłóbek i jak wyglądał w poprzednich latach.

Tradycja bożonarodzeniowych szopek w Polsce sięga XVIII wieku. W kraju pojawiła się wraz z przybyciem zakonu franciszkanów. Początkowo nosiła nazwę "jasełek", co w staropolszczyźnie oznaczało "żłóbek". Zarówno wówczas jak i dziś szopki przybierają różnorodne formy - mogą być skomponowane z figur, żywe (z udziałem zwierząt) lub przedstawiane w formie scen odgrywanych przez aktorów.

Żłóbki bożonarodzeniowe w kościołach kojarzy każdy z nas. Mogą one być małe lub większe, statyczne lub ruchome, a także wzbogacone o elementy świetlne czy motyw muzyczny. Żłóbkiem o dużych rozmiarach może pochwalić się Kościół Rzymskokatolicki Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi. Tegoroczna budowla została wykonana przez Wspólnotę Ministrancką "Ojcowie Ministranci" (oldboje) przy współpracy z grupą parafialnych "Wojowników Maryji".

- Nasza historia zaczęła się 22 lata temu. Ówczesny proboszcz ks. Jerzy Worek poprosił nas, żebyśmy zrobili żłóbek. Zaczęliśmy skromnie. W 1989 roku zbudowaliśmy drogę, na której ustawione zostały figury. Nawiązywało to do koncepcji, że naszą życiową drogą kroczymy do pana Jezusa - wspomina Michał Kryża, radny miasta Rumi i członek Wspólnoty Ministranckiej "Ojcowie Ministranci" (oldboje).

Przełomowym rokiem w historii żłóbka w rumskim sanktuarium był rok 2000.

- Wchodziliśmy w nowy wiek. Niektórzy mówili, że nie wiadomo co się teraz stanie. Ostatecznie nic takiego się nie wydarzyło. Z racji tego przełomowego roku zbudowaliśmy kulę z kontynentami i miastami, a na niej ustawiliśmy figury wysokości około 45 cm - mówi Kryża.

Żłóbek w rumskim kościele na przestrzeni lat przybierał różne formy. Obecna, którą możemy podziwiać w Sanktuarium powstała kilka lat temu. Konstrukcja zajmuje około 40 m kw, a figury mierzą do 1,45 m. Wysokości żłóbka dochodzi nawet do 3 m.

- W przyszłości chcielibyśmy wprowadzić ruchome elementy, ale to zależy od finansów - dodaje radny miasta. - Żłóbki w kościołach pełnią nie tylko dekoracyjną rolę. Mają też nas zachęcać do refleksji. Dzieciątko, które przyszło na świąt ponad 2 tys. lat temu co roku nawiązuje do miłości do człowieka. Mamy być mili na drugiej osoby, bez względu skąd przyszedł i dokąd zmierza. Mamy go wspierać w codzienności - zauważa Michał Kryża.

W naszej galerii zobaczcie, jak prezentuje się tegoroczny żłóbek w rumskim Sanktuarium i jak wyglądał w poprzednich latach.

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto