Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PiS obiecuje walkę z „betonozą”. W Wejherowie urzędnicy przekonują, że dbają o zieleń

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Więcej zieleni w miastach receptą na upały, ograniczoną retencyjność oraz CO2 - w czasie konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki zapowiedział prace nad przepisami, które wymuszą na samorządowcach oraz deweloperach zapewnienie większego udziału zieleni w przestrzeni publicznej. - Miasto Wejherowo systematycznie pielęgnuje tereny zieleni miejskiej, niezależnie od nowelizacji przepisów prawa - podkreślają urzędnicy wejherowskiego ratusza.

Macie zdjęcia dawnych terenów Wejherowa, które zalano betonem? Podeślijcie je do nas na adres [email protected].

Wdrożymy takie zapisy, żeby nie było tej betonowej dżungli w miastach, żeby w te upalne dni można było korzystać z zieleni. Zrobimy odpowiednie przepisy, żeby deweloperzy i włodarze miast musieli w odpowiednich proporcjach dbać również o zieleń, o drzewa - mówił podczas ostatniej konwencji PiS Mateusz Morawiecki , który również zapowiedział posadzenie jeszcze w tym roku pół miliarda drzew, które miałyby przyczynić się m.in. do ograniczenia CO2 w atmosferze.

O ile drugą z obietnic przyjęto z dystansem (jak wyliczyli internauci, musiano by sadzić drzewa z prędkością 33 szt. na sekundę), o tyle pierwsza została odebrana przez niektórych samorządowców czy miejskich aktywistów z umiarkowanym optymizmem. Więcej zieleni to nie tylko schronienie w upalne dni, ale także obniżenie temperatury w zwartych centrach miast, lepsza retencyjność wód opadowych oraz niwelowanie smogu.

Zapytaliśmy w wejherowskim magistracie, co myślą o nowym pomyśle szefa rządu. Wejherowscy urzędnicy podkreślają, że "w samym tylko 2018 roku na terenie Wejherowa posadzono aż 232 drzewa i 60 krzewów. Wycięto jedynie 18 drzew, a 30 wiatrołomów zostało usuniętych przez straż pożarną i miejskie służby komunalne."

- Miasto Wejherowo systematycznie pielęgnuje tereny zieleni miejskiej, niezależnie od nowelizacji przepisów prawa. Nasadzenia wykonywane są głównie wiosną i jesienią. W ubiegłym roku posadzono drzewa dorodne, duże o obwodach pni powyżej 18 cm. Posadzone gatunki to m.in. platany klonolistne, lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, brzozy brodawkowate, ale również te mniej znane, jak np. tulipanowiec amerykański czy choćby glediczja trójcierniowa - czytamy w odpowiedzi Urzędu Miejskiego w Wejherowie.

Z kolei w 2019 roku w grodzie Wejhera posadzono do tej pory około 130 drzew, z czego 80 to drzewa przyuliczne, a 50 zostało posadzonych w lesie komunalnym jako tzw. domieszki biocenotyczne oraz baza pokarmowa dla ptaków.

- W okresie jesiennym br. zamierzamy posadzić około 50 kolejnych drzew. Należy również wspomnieć o inwestycjach miejskich takich jak ul. Kwiatowa czy Karnowskiego, gdzie po zakończeniu prac zostaną wykonane kolejne nasadzenia - czytamy w komunikacie.

Ponadto jak zauważają urzędnicy "w ramach ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, w 2018 roku przygotowano także dokumentację i ekspertyzy służące m.in. profesjonalnemu wykonaniu prac przy zabytkowej zieleni z obszaru miasta".

- Pielęgnowano i dbano o starodrzew oraz utrzymanie komponowanych elementów zieleni poprzez prowadzenie nowych nasadzeń (m.in. w Parku Miejskim im. Majkowskiego, Parku Kaszubskim, alejach i szpalerach przyulicznych oraz innych zabytkowych zadrzewieniach i skwerach) - czytamy w odpowiedzi na nasze zapytanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto