Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rumia. Z parafią NMP Wspomożenia Wiernych po 8 latach żegna się ks. proboszcz Janusz Sikora

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
parafia NMP Wspomożenia Wiernych/Facebook
Od 2014 do 2022 roku posługę duszpasterską w parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi sprawował najpierw jako ekonom, a następnie (od 2016 toku) jako proboszcz salezjanin ks. Janusz Sikora. Po 8 latach żegna się z rumską parafią i zostaje przeniesiony do parafii pod Słupskiem, gdzie będzie pracował jako duszpasterz.

Tomasz Smuga: Jeżeli w posłudze duszpasterskiej można użyć takiego terminu, jak „sukces”, to jaki dla księdza był najważniejszy w trakcie administrowania parafią NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi?
Ks. Janusz Sikora:
Myślę, że trudno nazwać jakieś wydarzenie sukcesem – w sensie świeckim. Dla parafii a zwłaszcza miasta ważnym wydarzeniem było ogłoszenie św. Jana Bosko patronem miasta Rumia przez papieża Franciszka dokumentem z 4 października 2018 roku. Również ważne było przeprowadzenie parafii przez czas pandemii i powrót do normalności.

TS: Proboszczem w rumskiej parafii ksiądz był od 26 czerwca 2016 roku. Wcześniej, od 2014 roku, pracował tutaj ksiądz jako ekonom. Jak ksiądz wspomina czas spędzony w rumskiej parafii?
ks. JS:
Jest to dla mnie czas miły, życzliwi parafianie, aktywność grup i dużo pracy duszpasterskiej – to cieszy każdego kapłana.

ZOBACZ TAKŻE. Festyn rodzinny w parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi

TS: Oprócz administrowania rumską parafią, ksiądz był też kustoszem sanktuarium, którą NMP Wspomożenia Wiernych stała się w maju 2013 roku.
ks. JS:
Dla parafii jest to wyzwanie, aby przybliżać wszystkim kult Wspomożycielki, jako patronki trudnych czasów, aby to miejsce stało się centrum spotkania czcicieli Maryi, którzy mają do Niej szczególne nabożeństwo. Aktywuje to także parafię do organizowania różnych wydarzeń i to na najwyższym poziomie ( Kongres Wspomożycielki, święta maryjne).

TS: Jest ksiądz salezjaninem. Czym odznaczają się parafie prowadzone przez Salezjanów?
ks. JS:
Parafie prowadzone przez Salezjanów charakteryzują się tym, że szczególny nacisk kładziemy na wychowanie dzieci i młodzieży według naszego charyzmatu. W miejscu obecnych budynków już przed II wojną światową było Oratorium – miejsce spotkań ludzi młodych, a opiekun ks. Błażewski jest jedną z ofiar ludobójstwa w Lasach Piaśnickich. Obecnie także działa Oratorium oraz znajduje się Zespół Szkół Salezjańskich.

TS: Założycielem zgromadzenia salezjanów i współzałożycielem zgromadzenia salezjanek był św. Jan Bosko. W Rumi zrodził się pomysł budowy ronda na skrzyżowaniu ulicy Dąbrowskiego z Piłsudskiego. Radni PiS chcą, aby nosiło imię właśnie Św. Jana Bosko.
ks. JS:
Dla mnie ten pomysł nie jest czymś nowym, gdyż już od paru lat w rozmowach z władzami miasta padały obietnice zbudowania ronda (także ze względów bezpieczeństwa – dużo młodzieży i nie tylko). Było by to ukoronowanie wszelkich działań mających na celu uhonorowanie patrona miasta chociażby rondem z jego pomnikiem. Do dnia dzisiejszego miasto w żaden sposób nie podkreśliło swojego patrona, mimo licznych rozmów, propozycji itp. Uważam, że miasto powinno się postarać i rondo jest potrzebne.

TS: Kiedy proboszcz przechodzi na emeryturę?
ks. JS:
W naszym zgromadzeniu nie ma terminu „emerytura”, ale każdy pracuje do czasu, kiedy pozwala mu na to zdrowie; w tej chwili jeszcze księża +80 pracują gorliwie w tej parafii. Żadnych precyzyjnych planów nie mam, przenoszę się do parafii pod Słupskiem, gdzie będę pracował jako duszpasterz.

O salezjanie ks. Januszu Sikorze

Ksiądz święcenia kapłańskie otrzymał 17 czerwca 1986 r. w Lądzie nad Wartą z rąk sufragana diecezji włocławskiej ks. bp Czesława Lewandowskiego. Pracował na następujących parafiach:

  • 1986 – 1988 (Dębno Lubuskie) – diecezja szczecińsko-kamieńska
  • 1988 – 1991 i 1993-1996 (studia specjalistyczne na ATK w Warszawie, uwieńczone doktoratem z teologii dogmatycznej)
  • 1991 – 1993 (Piła par. św. Rodziny) – diecezja koszalińsko-kołobrzeska
  • 1996-1998 (Konin par, św. Faustyny) – diecezja włocławska
  • 1998 – 1999 (Monachium – par. św. Piotra i Pawła – stypendium naukowe)
  • 1999 – 2000 ( Rumia, par. NMP Wspomożenia Wiernych)
  • 2000 – 2006 (Słupsk – par. św. Rodziny – proboszcz) – diecezja koszalińsko-kołobrzeska
  • 2006 – 2008 (Piła par. św. Jana Bosko) – diecezja koszalińsko-kołobrzeska
  • 2008 – 2014 ( Bydgoszcz – par. św. Marka – proboszcz) – diecezja bydgoska
  • 2014 – 2022 (Rumia par. NMP Wsp. Wiernych – jako ekonom a potem proboszcz)
  • w latach 1991 – 2008 byłem wykładowcą dogmatyki w Wyższym Seminarium Duchownym Tow. Salezjańskiego w Lądzie n.Wartą.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto