MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ILO w Rumi w nowym laboratorium mogą robić więcej doświadczeń

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Sala może pomieścić ponad 20 osób jednocześnie przeprowadzających różne doświadczenia
Sala może pomieścić ponad 20 osób jednocześnie przeprowadzających różne doświadczenia Mat. I LO w Rumi
Pierwszy miesiąc nauki w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Rumi, w skład którego wchodzi I LO im. Książąt Pomorskich pokazał jak bardzo dobrym pomysłem było stworzenie laboratorium chemicznego.

– Wybierając szkołę, zobaczyłem, że lekcje fizyki w I LO im. Książąt Pomorskich odbywają się także w specjalnym laboratorium – opowiada Szymon Bębenek, uczeń klasy dwujęzycznej z rozszerzoną matematyką i fizyką. – Pomyślałem, że będzie to naprawdę ciekawym urozmaiceniem. Gdy nadszedł wrzesień i pierwszy raz znalazłem się w pracowni, byłem zdumiony ogromną ilością sprzętu do doświadczeń: palniki, szkło laboratoryjne, zaplecze z przeróżnymi substancjami, nowy sprzęt, wyposażenie – wylicza nastolatek.

Tyle że po niespełna dwóch miesiącach nauki rumska szkoła, podobnie jak wszystkie inne w Polsce, musiała przejść na nauczanie zdalne z powodu koronawirusa. Uczniowie o swoich doświadczeniach mogą więc opowiedzieć przez Internet, ale – ze względu na to jak bardzo laboratorium rozwija ich potencjał – widać, że liczą na szybki powrót i możliwości wykonywania interesujących doświadczeń.

Dodajmy, że dotychczas I LO w Rumi korzystało z laboratorium PG Gdańskiej. Młodzież miała możliwość wykonywania doświadczeń, ale musiała jeździć aż do Gdańska.

– Tak niesamowite laboratorium jest integralnym elementem nauki na profilu chemicznym – mówi Milena Franiak z klasy 2c.

– Oprócz teoretycznych lekcji mamy okazję przeprowadzać różnego rodzaju doświadczenia, które są przydatne, jeśli chcemy zapamiętać materiał – zwraca z kolei uwagę Michalina Elendt z klasy 2c. – Widać, że laboratorium jest przystosowane do wielu typów eksperymentów, nawet tych wymagających.

Skąd w ogóle koncepcja na nowe laboratorium w I LO? Jego budowa była możliwa dzięki modernizacji szkoły.

– Kilka milionów złotych przeznaczył na ten cel nasz organ prowadzący, czyli wejherowskie Starostwo Powiatowe – informuje Lucyna Penkowska, dyrektor I LO w Rumi. – Pierwszy etap zmian obejmował nadbudowę sali gimnastycznej i dotychczasowego łącznika oraz przebudowę części pomieszczeń, a także zamontowanie windy i monitoringu; drugi - m.in. przebudowę poddasza na bibliotekę. Powstało też nowoczesne i przestronne laboratorium z zapleczem technicznym.

Sama sala jest na tyle duża i komfortowa, że może pomieścić ponad 20 osób jednocześnie przeprowadzających różne doświadczenia. W stołach są wbudowane zlewy oraz palniki umożliwiające bezpieczne przeprowadzanie eksperymentów.

– Najszybciej uczymy się poprzez wykonywanie doświadczeń lub badanie zjawisk empirycznie, dlatego powstała idea budowy laboratorium w naszej szkole – tłumaczy Maria Meyer, nauczyciel fizyki w I LO w Rumi. – Pracownia chemiczno–fizyczna została projektowana z myślą o tym, aby zajęcia mogły odbywać się jak najbardziej efektywnie i atrakcyjnie. Lekcje laboratoryjne to fascynująca forma nauki, która mobilizuje do dokładniejszego zrozumienia otaczających nas zjawisk. Podczas doświadczeń uczniowie porównują otrzymywane wyniki z wykładaną teorią, a to uczy samodzielnego wyciągania wniosków i krytycznego oraz twórczego myślenia. Mamy nadzieję, że ta metoda zaowocuje wysokimi wynikami na egzaminie maturalnym, jak i później, na studiach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto