Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd Miasta Rumi ma mieć nową siedzibę. Zagospodarowane zostanie też centrum miasta

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
"Blaszak" lub "barak" - to określenia mieszkańców, które najczęściej padają w kontekście budynku Urzędu Miasta Rumi przy ul. Sobieskiego. Wygląda na to, że wyczekiwana inwestycja przez mieszkańców, jak i samych urzędników w końcu dojdzie do skutku. W 2021 roku ma zostać rozstrzygnięty tzw. dialog konkurencyjny, który ma wyłonić wykonawcę budowy nowej siedziby urzędu.

Rumski samorząd zamierza odważniej wejść we współpracę z biznesem i realizować inwestycje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W takiej formie ma powstać nowa siedziba urzędu miasta, czyli jedna z najbardziej oczekiwanych i najtrudniejszych do zrealizowania inwestycji miejskich.

- Jesteśmy na etapie ogłoszenia dialogu konkurencyjnego, czyli jesteśmy już mocno zaawansowani w procedurze partnerstwa publiczno-prywatnego. Odbędziemy kilka spotkań z potencjalnymi prywatnymi partnerami, czyli firmami, które mają zrealizować budowę urzędu. Ten proces, czyli wyłonienie partnera, powinien rozstrzygnąć się pod koniec 2021 roku - mówi w rozmowie z naszą redakcją Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Na razie wiadomo, że nowy budynek Urzędu Miasta stanie przy skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Starowiejskiej.

- Chcemy zagospodarować ten plac. W ramach projektu m.in. rozebrana zostanie księgarnia, która znajdzie swoje miejsce np. w nowym budynku urzędu. Ten temat jest otwarty. Dialog konkurencyjny daje nam możliwości wykorzystania ogromnej wiedzy - tłumaczy burmistrz.

Budowa nowej siedziby może wiązać się ze sporym wydatkiem finansowym z budżetu miasta. Dlatego samorząd postanowił poszukać alternatywnego rozwiązania. Zdaniem władz Rumi, dlatego najlepszym wariantem wydaje się budowa urzędu w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP).

- Odbędzie się to w miarę bezgotówkowo. Ponieważ w rozliczeniu oddamy teren na którym znajduje się obecny urząd - wyjaśnia Michał Pasieczny. - Mamy nadzieję, że nie będzie to wielka kwota, którą w modelu PPP możemy rozłożyć na lata. Chcemy, to zrobić niskim nakładem, aby w późniejszych latach nie ograniczać działań społecznych dla mieszkańców i inwestycyjnych - podkreśla burmistrz.

Władze miasta wyrażają nadzieję, że po rozstrzygnięciu dialogu konkurencyjnego i przygotowaniu dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniami na budowę, prace budowlane mogłyby rozpocząć się za około dwa lata.

- Możemy być tylko dobrej myśli, bo w tych czasach wszystko się może zdarzyć - dodaje burmistrz.

Skomentuj! Czy nowy budynek Urzędu Miasta Rumi jest potrzebny? Piszcie!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto